NEVJEROJATAN SLUČAJ

'Medena zamka': Rusku špijunku poslali da zavede ovog čovjeka. Mjesecima ga mamila, s razlogom su odabrali baš njega

According to a media report, German justice demands extradition of Marsalek.
Foto: FrankHoermann/SVEN SIMON/DPA
1/3
03.12.2024.
u 15:46

Prema dokazima iznesenim na sudu, Gaberova je mjesecima gradila online vezu s Grozevom, šaljući mu privatne poruke i komentirajući njegove objave

Na londonskom sudu započelo je suđenje članovima špijunske mreže koja je djelovala za Rusiju. Orlin Roussev (46) i Biser Dzhambazov (43) već su priznali krivnju za špijunažu u korist Rusije, dok trojica drugih bugarskih državljana - Katrin Ivanova (33), Vanya Gaberova (30) i Tihomir Ivanchev (39) - negiraju optužbe za sudjelovanje u špijunskoj zavjeri. Mrežom je upravljao austrijski državljanin Jan Marsalek, bivši operativni direktor propale tvrtke Wirecard, koji je djelovao pod lažnim imenom Rupert Ticz kao glavni koordinator operacija. Njegovo trenutno prebivalište je nepoznato, piše CNN.

Jedna od glavnih meta bio je bugarski novinar Christo Grozev iz Bellingcata, međunarodne istraživačke novinarske organizacije, poznat po istraživanjima ruske umiješanosti u trovanje Sergeja Skripala 2018. godine. Slučaj Skripal odnosi se na pokušaj ubojstva bivšeg ruskog vojnog obavještajca Sergeja Skripala i njegove kćeri Julije u britanskom gradu Salisburyju, kada su otrovani novičokom, vrstom nervnog otrova. Incident je izazvao međunarodnu krizu i doveo do masovnog protjerivanja ruskih diplomata iz zapadnih zemalja. Vanya Gaberova, atraktivna 30-godišnjakinja koja je radila kao menadžerica u luksuznom hotelu, dobila je zadatak da preko Facebooka pokuša zavesti Grozeva.

Prema dokazima iznesenim na sudu, Gaberova je mjesecima gradila online vezu s Grozevom, šaljući mu privatne poruke i komentirajući njegove objave. Koristila je pažljivo osmišljenu taktiku približavanja, predstavljajući se kao osoba sa sličnim profesionalnim interesima i stavovima. Cilj je bio izgraditi romantičnu vezu kako bi došla do povjerljivih informacija o njegovim istraživanjima ruskih obavještajnih aktivnosti. Grozev je, nakon što je primijetio neuobičajen obrazac u komunikaciji i provjerom pozadine profila, posumnjao u autentičnost pristupa te je o svojim sumnjama obavijestio britanske sigurnosne službe.

Špijunska mreža koristila je napredne špijunske tehnike uključujući lažne identitete i dokumente, naprednu tehnologiju za praćenje, ubacivanje na skupove i događaje te prikriveno snimanje na letovima. Kod uhićenih je pronađena značajna količina špijunske opreme: 221 mobilni telefon, 258 tvrdih diskova, 495 SIM kartica, 33 uređaja za audio snimanje, 55 uređaja za video snimanje, 11 dronova i 75 osobnih identifikacijskih dokumenata. Tužiteljica Alison Morgan KC naglasila je da su optuženi primali značajne novčane iznose za svoje aktivnosti. Suđenje će trajati do veljače 2024. godine, a očekuje se da će iznijeti još detalja o djelovanju ruske špijunske mreže na britanskom i europskom tlu.

According to a media report, German justice demands extradition of Marsalek.
1/26

Ključne riječi

Komentara 2

PO
posluzitelj
17:02 03.12.2024.

Kaze...Suđenje će trajati do veljače 2024. godine...preveli neki stari tekst pa ga danas publicirali

Avatar kozorog
kozorog
07:06 04.12.2024.

meni je fora kako nikog još nisu uhvatili da radi za američke interese... ono, javno naši političari govore za njih, mediji drukaju za njih, novinari američke interese dižu iznad naših nacionalnih.. i nikom ništa. država kupuje od amera gomilu oružja, zašto tu ne vrijede zakoni o javnoj nabavi, specifikacija, ravnopravnost ponuditelja, zašto tu nema kazni za namještanje natječaja. vi se novinari jako potrudite nekog lokalnog prokazati kad u natječaju za nabavu službenog vozila stave karakteristike koje zadovoljava samo jedan auto, tamo neka crna škoda, cijena niti 50.000 eura. a ovdje bez ikakvog postupka nabave oni kupuju za milijarde eura. načelnika neke seoske općine ćete razapeti jer je dogovorio navoz šljunka za 10.000 eura, a ovdje milijarde idu, bez ikakvih posljedica.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije