život u blokadi

Ne bježim od duga. Dajte mi posao i sve ću vratiti!

Damir Kaloczi
Foto: Nikola Čutuk/pixsell
14.08.2014.
u 21:36

Radno sposobnih u Koprivnici je 17,4 posto, slijede ga Čakovec sa 16,2 te Sisak sa 16 posto blokiranih

Najveći udio blokiranih ima Koprivničko-križevačka županija, čak 9,5 posto, od 316.964 ljudi koliko ih je blokirano u čitavoj Hrvatskoj. Radno sposobnih u Koprivnici je 17,4 posto, slijede ga Čakovec sa 16,2 te Sisak sa 16 posto blokiranih. Grad Križevci drže primat na neslavnoj listi blokiranih, s udjelom od 11,8 posto. Večernji list donosi vam priče iz gradova s najviše blokiranih građana.

Nemam ni za kruh

Sa 100.000 kuna duga za stambeni kredit i još 50.000 za režije, u blokadi je Siščanin Damir Kaloczi. Bivši radnik sisačke Željezare, dok je radio, podigao je kredit da otkupi stan u kojem je živio kao najmoprimac sa svoje dvoje djece. Prije gotovo tri godine, kada je američki CMC zatvorio svoja vrata i na burzu rada poslao više od tisuću Siščana, Damir je ostao bez ikakvih primanja, a nema ni obitelji koja bi mu mogla pomoći. I dok je radio, jedva je spajao kraj s krajem kao samohrani otac. Račun mu je već tada blokiran zbog neredovitog plaćanja režija. Tako mu je i cijelu otpremninu “pojeo” dug, no u međuvremenu su se nagomilali novi troškovi, a posla niotkuda.

– Ne bježim od duga, ali nemam ga kako vratiti. Jedino rješenje je stalan posao, a tko će zaposliti bolesnog 55-godišnjaka – ogorčen je Kaloczi. Dodaje kako su mu iz banke ponudili da će se, ako plati 5000 kuna pologa, s njim dogovoriti o načinu otplate preostalog kredita.

– Odakle mi 5000 kuna kada nemam ni za kruh? Jedino rješenje za otplatu je stalan posao – kaže Kaloczi, koji živi od 1200 kuna socijalne pomoći i zahvaljujući Caritasu, gdje se njegova tročlana obitelj prehranjuje. Damir Kaloczi jedan je od 5156 Siščana ili 10,8 posto građana koji su u blokadi, po čemu je Sisak na neslavnom trećem mjestu u zemlji.

– To je odraz općeg gospodarskog stanja u našem gradu. Mnoge tvrtke prestaju s radom, zaposleni dobivaju otkaze i ostaju bez stalnih prihoda. Nažalost, stanje se neće popraviti do većih ulaganja u gospodarstvo – kaže gradski pročelnik za financije Vedran Brnić.

Još je lošije stanje u Sisačko-moslavačkoj županiji, gdje su računi 15.173 građanina, ili 8,8 posto, blokirani. Ti podaci stavljaju je na drugo mjesto crne ljestvice.

>>'Kredite sam vratila, ali ne mogu više plaćati mirovinsko'

>>Ovrhe: Nema blokade računa bez pisane obavijesti

>>Križevci, Čakovec i Sisak imaju najviše blokiranih građana po broju stanovnika

Ključne riječi

Komentara 36

TH
than
02:21 15.08.2014.

Posao se ne dobija. Posao se trazi... Dozivotno obrazovanje. Bar u normalnim drzavama, dok kod nas ismijavaju studenta u kasnim 40tim.... U ovoj odes lijepo izvaditi stranacku knjizicu i to ti vrijedi vise i od doktorata.

TO
tolitol
23:26 14.08.2014.

Preko 10 posto stanovništva Siska je u "blokadi" a gradonačelnica tog grada je jedna od najizdašnije plaćenih u Hrvatskoj. Na čelu županije nalazi se pak njezina stranačka kolegica, SDP-ova županica Marina Lovrić, jedna od najbogatijih političarki u čiju vikendicu hodočasti Josipović, čiji su kumovi (bivši) ministar financija Linić i ministar Mrsić i na čijem vjenčanju se goste bivši predsjednik Mesić i arhitekt INA-ine privatizacije Ljubo Jurčić. Da baš ne bude tako jednostrano, Siskom su do prije godinu-dvije "harali" HDZ i HSP i svita njihovih nesposobnih foteljaša, a u županiji gotovo 10 godina vlada SDP. I jedni i drugi ostavljaju spaljenu zemlju iza sebe i priče o kakvima govori ovaj članak.

IL
ilija
22:09 14.08.2014.

Tražim hitno 2 montera srednji godina za centralno grijanje i varioca poznavanjem njemačkog jezika.Za rad u Njemačkoj radno vrijeme 8sati subota neradna plaća neto oko 2000€. /švarcvald)

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije