Bivši radnici Đakovštine jučer su policiji prijavili da će opet javno početi prosvjedovati idućeg utorka u 11 sati ispred ulaza u svoju nekadašnju tvrtku u Đakovu.
Nema povlačenja
Rok je to kojega su dali i Vladi da im se isplati cjelokupan iznos otpremnine u iznosu od 26 milijuna kuna. Taj novac čekaju već više od godinu i pol dana od kada je u nekadašnjem mlinsko-pekarskom divu otvoren stečaj.
– Bili smo maksimalno susretljivi. Preko gradonačelnika Zorana Vinkovića nam je poručeno da se strpimo do kraja ovoga tjedna, pa ćemo tako i postupiti. Na ulicu ćemo izići tek u utorak i s nje se nećemo pomaknuti do ispunjenja zahtjeva – napominje Sanja Katić ispred Koordinacije bivših radnika posrnule Đakovštine. Radnicima koji su već nekoliko puta sjeli za pregovarački stol s ministrom poljoprivrede Petrom Čobankovićem rečeno je kako je sudu predano oko 54 milijuna kuna sporova kojima se žele pobiti pojedine radnje iz vremena dok je njihova tvrtka bila u blokadi, a od čega je oko 40 milijuna kuna naplativo. Ključ je to rješenja njihova problema jer je tijekom stečaja isplaćeno oko 35 posto otpremnina. Isplata radnicima, dogovoreno je, zbog dugotrajnosti sudskih postupaka požurila bi se kreditima kod banaka. – Najavljeni prosvjedi, ako do njih dođe, bit će neprekidni i u njima će sudjelovati svih 350 bivših radnika – ističe Katić koja se, kako kaže, više ne može prošetati ulicama Đakova, a da je ljudi “ne povlače za rukave” i raspituju o napretku pregovora. Voda im je došla do grla, više nemaju ni za kruh.
Tužit će državu
– Nadamo se, ipak, da će se i naš problem konačno riješiti. O novcima koje smo uplaćivali za otplatu dionica, ministar Čobanković nije htio razgovarati, pa ćemo morati tužiti državu koja nas je prisilila da ih kupujemo kroz ESOP program – ponovila je još jednom glasnogovornica nekadašnjih radnika posrnulog đakovačkog diva čija je posljednja imovina, Mercedes star četiri godine, a u kojemu su se vozili članovi bivše uprave, prodan na dražbi na Trgovačkom sudu u Osijeku sredinom rujna za 75.000 kuna.
Nisu li upravo radnici na poticaj sindikata PPDIV-a pokrenuli stečaj. Stečaj znači da se radnici mogu namiriti ako od prodaje ima novca. Kako novca nema, radnici neka sada traže pare od PPDIV-a, čitaj HDSSB-a, koji i sada manipuliraju sa istima. A što se tiče dionica. Pa dionice su izgubile u Hrvatskoj u prosjeku 5 puta od vremena 2008. godine, a kada firma ode u stečaj vrijednost dionice ne postoji. Sve se to treba znati prije odlaska u stečaj, a ne vjerovati Kotromanoviću iz PPDIV-a na slijepo.