Ako sam u kazni i ne smijem van zašto bi mi ta večer propala. Otići ću na Facebook, ‘prikačiti’ nekoliko prijatelja i komunicirat ćemo o aktualnim događanjima. Zašto bih u to vrijeme radila nešto za školu, kada sam tome ionako dovoljno posvećena ili radila nešto za sebe.
Baš to me ispunjava i veseli – objašnjava karlovačka gimnazijalka Ela zašto joj samo sat vremena na računalu nije dovoljno. S njome su slažu i mnogi drugi karlovački učenici.
Koliko su mladi podložni najnovijim tehnologijama i virtualnom svijetu pokazano je na zanimljivoj parlaonici u Centru za mlade Grabrik na kojoj su uz Gimnaziju Karlovac sudjelovali i učenici Trgovačko-ugostiteljske škole, Centra za odgoj i članovi grupe Kreatori. Iako je većina odmah odgovorila da nije ovisna o društvenim mrežama, priznali su da im u dopisivanju, igranju, komunikaciji s nekoliko prijatelja istovremeno putem računala ili mobitela, znaju svakodnevno proći i sati. Osim, ako im roditelji ne odrede drugačije.
Ne znate tko su ti ljudi
– Otuđenost je glavni razlog zbog kojeg kritiziraju društvene mreže. Postavlja se i pitanje može li netko imati pet tisuća prijatelja i jesu li to osobe u koje možete imati povjerenja. Vrlo uznemirava i to što zapravo ne znate tko su vam svi ti prijatelji, a oni bez problema proučavaju vaše profile, gledaju slike... Samo jedan dan dovoljan je da provjerite jeste li ovisni o društvenim mrežama – napominje karlovački psiholog Ivan Sušanj.
Istraživanje u školama
Kako je radio u osnovnoj školi, upozorava i na primjere kada nakon prekida veze djevojke i mladići iz osvete objavljuju neprimjerene fotografije što može dovesti do neželjenih posljedica. Međutim, o svemu tome malo razmišljaju. Kako je riječ o novoj ovisnosti, ali nažalost sve učestalijoj, planira se provesti istraživanje u osnovnim i srednjim školama grada Karlovca i Karlovačke županije da bi se doznalo koliko su djeca i mladi ovisni o društvenim mrežama, internetu, videoigrama i drugom.
Želi se također omogućiti i savjetovanje za djecu i roditelje vezano za prepoznavanje problema i njegovo rješavanje, ali i u cilju preventivnog djelovanja.
Facebook prijateljstva nisu \"živa\" prijateljstva, nego kontakti na mreži. To bi taj psiholog morao znati.