Hrvatske prometnice ovih su dana pune su automobila stranih registracijskih oznaka. Njemačka, Austrija i Švicarska samo su neke od zemalja iz kojih su se naši gastarbajteri vratili kako bi proveli Božić u svojoj domovini iz koje su otišli trbuhom za kruhom.
Priče o svakodnevnom egzodusu hrvatskih radnika česte su u medijima i teško je pronaći one koje bude nadu u bolju budućnost. Jedna od takvih priča dolazi iz zagrebačke tvrtke Prosperitas gradnja u kojoj se mogu pohvaliti malim “baby boomom”. Ove je godine pet zaposlenika te tvrtke dobilo prinove pa njihove obitelji ukupno broje 12-ero djece.
Ove je subote organiziran i zajednički ručak na kojem su se svi okupili. Prokurist tvrtke Damir Livaja otac je četvero djece i kaže kako su ponosni na radnike čije su se obitelji ove godine brojčano pojačale. Radnike u Hrvatskoj, kaže Livaja, stimuliraju na razne načine.
No što kažu ovi radnici, jesu li pomišljali na odlazak iz Hrvatske i kako bi im Vlada mogla pomoći da i u budućnosti ostanu u Hrvatskoj?
1) Zoran Šabić: Razmišljam o odlasku
Zoran Šabić jedini je od zaposlenika pomišljao na odlazak iz Hrvatske. Uz ovogodišnju prinovu ima još jedno dijete.
– Vlada može financijski pomoći mladim obiteljima pri kupnji prve nekretnine i smanjiti kamate, a ne samo gledati kako naplatiti porez na sve.
2) Goran Šabić: Dječji vrtići i subotom
Goran Šabić, otac dvoje djece, smatra da se u Hrvatskoj sve može organizirati ako ima volje.
– O odlasku iz Hrvatske zasad ne razmišljamo. Ovdje se može sve nekako organizirati i posložiti, Ako ima volje, ima i načina. Vlada bi mogla poduzeti dosta toga da olakša život obiteljima s malodobnom djecom – rekao je Šabić.
Kao primjer navodi produljeno radno vrijeme vrtića, a smatra da bi trebali raditi i subotom.
– Ukidanje radne nedjelje, dječji doplatak za svu djecu bez obzira na imovinsko stanje, niže cijene nekretnina i fleksibilno radno vrijeme za majke s malom djecom neke su od mjera – rekao je Šabić.
3) Nenad Lončarević: Veće plaće
Ni Nenad Lončarević, također otac dvoje djece, trenutačno
ne razmišlja o odlasku u inozemstvo.
– Uz dvije plaće i s kreditima može se živjeti u Hrvatskoj, no teško je nešto uštedjeti. Vlada bi mogla pomoći znatnijim povećanjem minimalne plaće te plaće općenito, kao i smanjenjem poreza – izjavio je Lončarević i dodao da bi rodiljska naknada trebala biti veća.
– Pomoglo bi i kada bi bilo više mjesta u državnim vrtićima kako bi se dijete moglo upisati čim majci istekne rodiljski dopust. Majke bi tako odmah mogle početi raditi – dodaje Lončarević.
4) Pero Koturić: Lakša kupnja prvog stana
Pero Koturić također ima dvoje djece i kao problem navodi rješavanje stambenog pitanja.
Nismo razmišljali o odlasku iz Hrvatske, barem ne za sada.
Vlada bi mogla pomoći mladim obiteljima s djecom tako da omogući lakšu kupnju prve nekretnine, a mogli bi i smanjiti porez. Smatram da dosta nas ima problem kod rješavanja stambenog pitanja. Također bi mogli uvesti fleksibilno radno vrijeme za majke s malom djecom, ali i povećati rodiljske naknade na iznos pune plaće.
Trebalo bi omogućiti nesmetan upis u vrtiće, dječji doplatak za svu djecu i kasnije besplatne udžbenike u svim gradovima.
5) Damir Livaja: Nagrade za predan rad
Prokurist Damir Livaja otac je četvero djece i otkrio je što sve rade kako bi zaposlenici bili zadovoljni.
– Radnike pokušavamo stimulirati na razne načine, prvenstveno financijama, pa onda stimulacijama za dobro izvršen i predan rad. Konstantno poboljšavamo uvjeta rada i radimo na međuljudskim odnosima unutar poduzeća.
Svakako je važno da se stvori radno okruženje u kojem će se djelatnici osjećati sigurno, a zbog te sigurnosti potaknut će se njihova sloboda i pozitivan pristup kod rješavanja osnovnih egzistencijalnih stvari, odnosno podizanje kredita za rješavanje stambenog pitanja.
>> Pogledajte video čestitku predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović
Eh svašta ljudi očekuju od države, najbolji je onaj koji očekuje da država smanji cijene nekretnina... Isto tako, niti povećanje minimalne plaće ne donosi ništa dobroga (osim državnoj i javnoj službi). Imamo države bez minimalne plaće ili s punjo manjom minimalnom plaćom, pa imaju prosječne plaće puno veće nego Hrvatska (npr. Estonija, Austrija...)... Porezi, vrtići, školstvo, zdravstvo i sl. to su stvari za koje bi se država trebala brinuti, a najbitnija stvar je da se ljudima vrati nada da će sutra biti bolje. A to se sigurno neće napraviti s ovakvom uranilovkom s kakvom se sada ide u zdravstvu, mirovinskom, školstvu itd...