Od uvođenja nulte stope PDV-a na pšenično brašno, kruh, šećer, mlijeko, jestiva ulja, lijekove, ortopedska pomagala, hranu za bebe, materijal za tiskane medije, školski pribor i opremu, umjetna gnojiva, zaštitna sredstva u poljoprivredi, sjemena i sadni materijal, što je nedavno inicirao SNSD premijera RS-a Milorada Dodika, sudeći prema raspoloženju čelnika Ureda za neizravno oporezivanje BiH, neće biti ništa - barem u ovoj godini.
Uz poruku kako je za ukidanje PDV-a na navedene proizvode prekasno, jer su entitetske i državne vlasti već usvojile proračune za tekuću godinu, direktor UNO-a Kemal Čaušević tvrdi kako je takva mjera u razdoblju opće recesije ekonomski neopravdana.
Ukoliko se bude razmišljalo o smanjenoj stopi PDV-a koja bi se, prema nekim procjenama, na tzv. vitalne proizvode kretala između pet i 15 posto, Čaušević napominje kako bi se i tada izgubilo dosta vremena na njegovoj provedbi, što iziskuje nova zaposlenja oko 200 djelatnika, nove urede, ...Treba računati i s poreznim gubitcima od oko 170 mil. KM, koji su već u prvom mjesecu ove godine manji za 24 % zbog ukidanja carine na 11.000 proizvoda iz zemalja EU-a.
Prihodi od PDV-a zbog smanjenog opsega uvoza svih vrsta roba u BiH i dalje će biti smanjivani, i to kao proizvod globalne ekonomske stagnacije. “Mi imamo najnižu stopu PDV-a u Europi”, napominje Čaušević demantirajući prognoze dužnosnika iz institucija vlasti BiH kako će stopa PDV-a, zbog smanjenih prihoda, u budućnosti biti povećana na 21 posto.