Nema više anonimnih donacija za referendume, ograničen je iznos koji se može potrošiti na referendumske inicijative, ovisno je li riječ o nacionalnom ili lokalnom referendumu, ali ni političke stranke više neće smjeti primati donacije od fizičkih ili pravnih osoba koje su pod ovrhama zbog nepodmirenih obveza prema državnom i lokalnim proračunima ili zaposlenicima.
Dosad su sve donacije za narodne referendume bile anonimne, a bilo je i pregršt primjera da su tvrtke koje nisu isplatile plaće svojim zaposlenicima ili su dugovale novac proračunu, u maksimalnom iznosu od 200.000 kuna donirale uglavnom najveće stranke.
Važne izmjene zakona
Ubuduće će tvrtke i pojedinci koji doniraju novac strankama ili nezavisnim zastupnicima (liste) primatelju donacije morati dostaviti izjavu da se protiv njih ne vodi postupak naplate dospjelih nepodmirenih obveza prema državnom proračunu, proračunu jedinice lokalne samouprave ili zaposlenicima.
Za sve donacije veće od pet tisuća kuna (bilo za političke aktivnosti ili referendume) morat će se sklapati ugovori, a donacije za koje nisu zaključeni ugovori morat će biti uplaćene u korist državnog proračuna. Proizlazi to iz nacrta prijedloga Zakona o financiranju političkih stranaka, izborne promidžbe i referenduma koji je Vlada jučer uputila u Sabor.
Prijedlog zakona izradilo je Ministarstvo uprave koje je značajnim izmjenama, pa se praktički može govoriti o novom zakonu, pristupilo kako bi ukinulo anonime donacije za referendume i tu aktivnost uskladilo s pravilima političkih aktivnosti. Prijedlogom zakona povećava se i iznos koji stranke i liste mogu potrošiti na kampanju za europske izbore, koji se održavaju u svibnju, pa će se umjesto dosadašnjih 1,5 milijuna kuna po kandidacijskoj listi za članove EU parlamenta ubuduće moći potrošiti 4 milijuna kuna.
Ministar uprave Lovro Kuščević rekao je kako se pokazalo da je milijun i pol kuna premali iznos za kampanju za europske izbore.
Kada je riječ o donacijama za narodne referendume, one neće, kao ni za političke stranke, smjeti dolaziti od stranih država, stranih političkih stranaka, pravnih osoba, državnih tijela, javnih poduzeća, pravnih osoba s javnim ovlastima, trgovačkih društava, vjerskih zajednica, zaklada, fundacija...
Za referendum na državnoj razini neće se smjeti potrošiti više od 8 milijuna kuna, za referendum u Gradu Zagrebu milijun kuna, 600 tisuća kuna za lokalni referendum u županiji i velikom gradu te 250 tisuća kuna za referendum u jedinicima lokalne samouprave koje imaju više od 10.000 tisuća stanovnika.
Bez objave na webu
Zakonom se intervenira i u nadzor troškova financiranja političkih aktivnosti te referenduma, ali ubuduće političke stranke neće imati obvezu objave financijskih izvještaja na svojim mrežnim stranicama nego će izvješća podnositi Državnom izbornom povjerenstvu koje će ih objedinjeno objavljivati.
Ukidaju se i drakonske kazne koje su prijetile strankama u slučaju kašnjenja ili neobjave financijskog izvještaja na svojim web stranicama jer su bile nerazmjerne prekršaju. Novim se zakonom predlaže i da, postane li nezavisni zastupnik član političke stranke koja participira u Saboru, novac za redovito godišnje financiranje iz proračuna pripada političkoj stranci čiji je postao član, a ne ostaje više tom zastupniku. Isto se odnosi i na nezavisne vijećnike.
VIDEO Predaja referendumskih potpisa inicijative Narod odlučuje
Markickine referendume financira nekakva americka katolibanska organizacija. Zato i ne zeli objaviti donatore. A pljuje po Sorosu.