Otvaranjem poneke nove škole ili barem sportskog terena, posjetama visokih državnih dužnosnika, ali i pokojim otkazom učiteljima, koji su postali višak iz raznoraznih razloga, danas je otpočela nova školska godina.
Od najave bombastičnih novosti u školama zapravo neće zaživjeti gotovo ništa ili malo toga. Jedna je od važnijih novosti svakako novi Pravilnik o ocjenjivanju primjena kojega će početi ovih dana. Donošenjem novog Pravilnika u povijest je otišao petnaestogodišnji koji su mnogi optuživali i za enormnu inflaciju odlikaša u osnovnim školama. No, novi u tom smislu neće biti ništa rigorozniji. Dapače, više neće biti nenajavljenih testova, a učenici će do zadnjeg sata u školskoj godini, ako to žele, moći popravljati ocjenu iz nekog predmeta.
Važnija novost mogla bi se dogoditi u načinu upisa u srednje škole. Godinama se već događa da se u željenu gimnaziju ne može upisati učenik sa 60 bodova zbog čega ravnatelji drže da je potrebna ili mala matura, dodatno bodovanje ili uvođenje prijamnih ispita. Zbog toga je Ministarstvo obrazovanja osnovalo radnu skupinu koja će predložiti novi mogući model upisa u srednjoškolske klupe. I ove godine petnaestak škola radit će u tri smjene, pojedine škole su u poluraspadajućem stanju, druge zjape poluprazne, a za rješavanje svih tih problema treba gomila novca. A vlast nikako da nauči da štednja na obrazovanju ne vodi iz krize – nego u propast.
Prijemni ispiti i točka!