Hrvatski ministar vanjskih poslova Gordan Jandroković, koji je u kraljevskome dvorcu Gödöllő nedaleko od Budimpešte u subotu sudjelovao na tzv Gymnichu, sastanku ministara vanjskih poslova EU 27 i kandidatskih zemalja, imao je "desetak kraćih dvostranih sastanaka" s europskim kolegama. Prema diplomatskome izvoru, zaključak je tih razgovora da hrvatska Vlada mora sada "jasno pokazati da poduzima 100 posto napora da ispuni što više iz Vladina plana djelovanja prihvaćenoga nakon posljednjega privremenoga izvještaja Europske komisije" za zatvaranje poglavlja Pravosuđe i temeljna prava.
– Nema više prepreka koje bi netko postavljao pred Hrvatsku, ali postoje još neki nedostaci zbog kojih bi se zatvaranje toga poglavlja moglo odgoditi za jesen – rekao nam je isti izvor.
Nizozemski ministar vanjskih poslova Uri Rosenthal ustvrdio je poslije Gymnicha za Večernji list da njegova vlada "ne želi žrtvovati pristupne pregovore datumima, jer se time opekla na primjeru Bugarske i Rumunjske".
Nikad više kao prije
– Ne želimo da ikada više nova država članica ne bude spremna za članstvo pa da je moramo podvrgavati posebnim sustavima motrenja, kao te dvije zemlje. Stoga ni za Hrvatsku ne želim unaprijed reći da će pristupni pregovori zaista završiti u lipnju; završit će kada Hrvatska dovrši preostali posao vezan uz pravosuđe i privatizaciju brodogradilišta – dodao je Rosenthal. Na tvrdnju nizozemske veleposlanice u Zagrebu Stelle Ronner-Grubičić, da bi ratifikacija pristupnoga ugovora EU s Hrvatskom mogla u nizozemskome parlamentu potrajati i godinu i pol dana, koliko je trajala za bugarski i rumunjski ugovor, Rosenthal se nije želio osvrnuti "jer nismo još stigli u tu mijenu". Njegov je suradnik podsjetio da, sukladno poslovniku nizozemskoga parlamenta, ratifikacijski postupak za međunarodne ugovore traje najmanje 11 mjeseci, "a obično nešto dulje od godine dana". Glavna je tema Gymnicha bilo stanje u Libiji. Šefica diplomacije EU barunica Catherine Ashton požalila se da za sada ima suglasnost država članica samo za humanitarna djelovanja, a njemački ministar vanjskih poslova Guido Westerwelle odbacio je "ikakvu hitru vojnu intervenciju EU, protiv čega nije samo Njemačka nego i niz država članica EU".
Jandroković je istaknuo da Hrvatska "snažno podupire napore međunarodne zajednice da spriječi nasilje nad građanima koji žele demokraciju, slobodu i poštovanje svojih prava. Prema Rosenthalu, Nizozemska želi da se provede "ispravan postupak odlučivanja" o provedbi zone zabrane letenja nad Libijom, koji uključuje glasovanje u Vijeću sigurnosti EU.
I plemena kao sugovornici
Na Večernjakovo pitanje hoće li EU ipak nametnuti zonu na zahtjev Arapske lige ako se VS UN-a o tome ne složi, ponovno nije želio "trčati pred rudo". Ali nije to ni isključio.
– Libija je vrlo zapletena zemlja, različita od svih ostalih zemalja arapskoga proljeća jer je to zemlja s vrlo nasilnim režimom, bez ustanova, bez i rudimentarnih tragova građanskoga društva. Ima uz to vrlo izražen plemenski sustav. Možda bi, uz Prijelazno nacionalno vijeće u Benghaziju, i predstavnici plemena trebali biti europski sugovornici u Libiji – nagađao je Rosenthal u razgovoru s Večernjakovim dopisnikom.
. Nema vise Juge a nece je ni biti. Sada treba moliti za spas od kuge gladi i rata, sto sto snadje narod od kradeza. Opljackana, zaduzena RH ne moze dugo prezivjeti i zato trebamo svi glasati \"ZA\" . Nass spas je u EU i NATU , jer njima nikada dosta SLUGA i TOPOVSKOG MESA ne moze biti i zato KRADEZE treba sto prije u EU udomiti. Nema druge narode jer prezivjeti se nekako MORA !!!! Sve potpisujte jer sto prije mora biti za izbavljenje i spas NARODA. BOZE ti si milostiv uzmi sebi i spasi SLUGE svoje, zivjela EU !! KRUHA GOSPODARU !