Predsjednički izbori održani u četvrtak u Togou, zapadnoafričkoj državi od šest milijuna stanovnika, bili su obilježeni teškoćama u prebrojavanju glasova. Dojava broja glasova elektronskim putem preko VSAT satelitskog sustava, koji su odobrili strani promatrači, nije prošla bez problema i glasovi su ipak prebrojavani ručno u glavnom gradu Lomeu. Oporbeni predstavnik izborne komisije, Jean-Claude Codjo, napustio je sastanak komisije nezadovoljan time što su dužnosnici odjednom donosili broj glasova sa svih biračkih mjesta u provincijama, umjesto da se glasovi broje mjesto po mjesto:
- Ne postoji način da odredim jesu li te brojke stvarne. To ne mogu prihvatiti.
Prema prvim izvještajima vladajućih, dosadašnji predsjednik Faure Gnassinbe ima veliku prednost nad oporbenim kandidatom Jean-Pierreom Fabreom, čak i u glavnom gradu u kojem je oporba najjača. Otac sadašnjeg predsjednika, Eyatema Gnassinbe, koji je na vlast došao državnim udarom nakon sticanja neovisnosti od Francuske, vladao je punih 38 godina .- najdulji boravak na čelu države u novijoj afričkoj povijesti – a kad je 2005. umro, vojska je državnim udarom postavila na vlast njegovog sina. Nakon protesta iz cijelog svijeta, Faure Gnassinbe odstupio je s vlasti i raspisao izbore, koje je dobio. Oporba kaže da od pravičnih izbora 2005. nije bilo ni "p" i da su vojnici masovno otimali glasačke kutije s birališta posvud po Togou.
Bojeći se ponavljanja takvog "dirigiranog poraza", oporba i njezini pristaše spremni su krenuti u otvorenu pobunu u slučaju da Gnassinbe sebe proglasi pobjednikom. Pred stožerom oporbe brojni okupljeni skandiraju "Promjena ili smrt!" a većina anketiranih izjavila je:
- Ako nam opet pokušaju ukrasti izbore, Togo će gorjeti!
Prema prvim rezultatima prebrojanih glasova donesenih u prijestolnicu, po nekim izvještajima Jean-Pierre Fabre imao je čak 58 % glasova, ali je prvi neslužbeni izvještaj glasio – premoćna pobjeda Gnassinbea, s više od 1.2 milijuna glasova prema Fabreovih 700 tisuća. U Lomeu su već izbili neredi i glasnogovornik policije potvrdio je da su policijske snage ispalile suzavac na grupu od oko 200 demonstranata.
Togo je do 1918 god. bila njemacka kolonija,i izgubila ju je nakon zavrsetka 1.WW 1918. god. Od tada je pripala Francuskoj.Za vrijeme Njemaca gradjene su skole i nametnuta \"pruska diciplina\" imali su i svoju malobrojnu vojsku i policiju,koja je odrzavala red u zemlji.Ceste su se gradile,cak i zeljeznica,gdje je bilo moguce i obavezne skole.Tako je Togo postala jedna od najuredjenijih drzava u Africi,bez unutarnjih nemira.