Nestaje li hrvatski jezik među mladima? Kojim to jezikom govori moje dijete?
Rječnički fond se smanjuje zato što mlade generacije ne trebaju više od dvjesto riječi za svoju svakodnevnu komunikaciju”, upozorava jezikoslovka Nives Opačić. Profesorica Staša Aras kaže da učenici ne razumiju riječi poput hrid, suton, osvit, tren, busola, oganj, česma, gromada, dalekozor... “Teško je objasniti, kao da jezik blijedi, iščezava, skriva se”. Lingvist Mate Kapović pak smatra da hrvatski jezik niti je ugrožen niti nestaje. “To što se riječi i značenja mijenjaju, što stare nestaju i nastaju nove, nije ništa neobično. Da se jezik u prošlosti nije mijenjao, ne bismo ni mi danas govorili hrvatski, nego praslavenski ili praindoeuropski”
Komentara 48
Kako bi znali kad se nikad nisu u osvit digli niti u suton legli, nakon što su se vrući hladne vode napili s "česme"(🤨). Niti su na hridi stajali i dalekozorom gledali kad će se ribari vratiti na ognjište. No zato svaki tren mogi postati internetske gromade, bez rada 😏 ...a što očekivati od njih kad je hartija odavno izgubila "busolu" i prešla na domenu rs. 🙄
Prije nekoliko dana na državnoj dalekovidnici su gostovale neke novopečene pjevačice. Ovlaš sam ih slušao dom mi u jednom trenutku nije zaparalo uši... ne znam kako bit to rekla na hrvatskom i onda bubne misao na engleskom. Ne sjećam se fraze ali se sjećam da se radi o uobičajenoj frazi u hrvatskom jeziku. Tako da se ne bih složio s prof. Kapovićem.
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.
Pogledajte si hreddit. Taj hrengleski je tesko za probaviti. Meni je jasno da je jezik zivi organizam i da se isti mijenja, ali to preser.... sa engleskim me natjeralo da ne citam vise taj tiktok hrvatski