Tijekom proteklih desetljeća nestajale su i nastajale države, mijenjale se granice, ali je balkanska ruta, omiljena ruta krijumčara svim i svačim, uvijek opstajala. Radi se o ruti koja se, kada je u pitanju droga, proteže od Afganistana preko Turske, Grčke, Bugarske, Kosova i Srbije. Nakon prelaska Hrvatske i Slovenije vodi u zapadnu Europu.
Granica na autocesti
Da je ruta prilično aktivna svjedoče podaci s Bajakova gdje su carina i policija od kraja listopada do sredine studenoga zaplijenili gotovo 80 kilograma heroina čije je odredište bila zapadna Europa. Na toj krijumčarskoj ruti, kada je Hrvatska u pitanju, spomenuti granični prijelaz, smješten na autocesti, najprometniji je. Tijekom godine se samo na tom prijelazu zaplijeni različita roba vrijedna desetke milijuna kuna.
– Najčešće se pokušavaju krijumčariti cigarete, zbog velike razlike u maloprodajnoj cijeni u EU i trećim zemljama. Osim toga, pokušavaju se prokrijumčariti odjevni predmeti, razni proizvodi životinjskog podrijetla, alkoholni proizvodi, preparati za potenciju (npr. Viagra, gel, testosteroni), autodijelovi i druga roba – kažu u Carini.
I dok se sa svakom zapljenom zna kakva je roba i koja je količina zaplijenjena, pitanje je koliko robe, pa i droge, prijeđe preko Bajakova neotkriveno.
– Ne raspolažemo procjenama tamnih brojaka jer se one ne mogu točno utvrditi, samo pretpostaviti – pojašnjavaju u PU vukovarsko-srijemskoj.
Dodaju da policajcima i carinicima angažiranima na graničnim prijelazima u razotkrivanju krijumčara pomaže i tehnologija, pa su tako opremljeni uređajima poput endoskopa, laserskog daljinomjera, ogledala s osvjetljenjem...
Tim se uređajima pronalazi skrivena roba jer se oni uglavnom koriste za preglede nedostupnih šupljina u prijevoznim sredstvima poput spremnika za gorivo. U standardnu opremu policajaca i carinika spadaju i uređaji za mjerenje vanjskih i unutarnjih gabarita prijevoznog sredstva, uređaji za pregled podvozja, mjerenje gustoće materijala… Ponekad se u potrazi za skrivenom drogom ili duhanom koriste i posebno obučeni psi, a granična policija opremljena je stacionarnim i mobilnim termovizijskim i infracrvenim kamerama koje se koriste za nadzor granice.
Utrka traje godinama
U razotkrivanju ilegalaca pomaže im i uređaj koji radi poput liječničkog stetoskopa; postavlja se na noseće dijelove vozila i registrira otkucaje srca, odnosno otkriva skriva li se tko u teretnom prostoru.
– Krijumčarima je cilj da robu prenesu pored nas, a nama da je pronađemo. To je utrka koja traje godinama. Postoji i niz drugih sitnica koje nam pomažu, poput nervoze ili znojenja. Moramo ići ukorak s vremenom jer krijumčari robu skrivaju u prtljažnicima, rezervnim gumama, posebno pregrađenim dijelovima vozila, dvostrukim podovima… Koriste se svime i svačime samo da prođu – kažu policajci i carinici s Bajakova koji svakodnevno pregledavaju vozila ne bi li otkrili krijumčare i njihovu ilegalnu robu.
>> Šestorica uhićena zbog sumnje u krijumčarenje 20 tona duhana
Da nisu politicari i policija umjesani u taj kriminal , nebi postojala balkanska ruta ....