BIO U BIJEGU ČETIRI GODINE

'Nevidljivi' narkobos uhićen nakon što je pozirao na grobu Pabla Escobara

storyeditor/2024-10-29/3861de9ab4915f51bfc8.png
Foto: Polizia di Stato/Talijanska državna policija
1/4
30.10.2024.
u 11:13

Belvedere je u Italiji osuđen na 19 godina zatvora, a Italija je za njim raspisala tjeralicu u prosincu 2020.

Luigi Belvedere (32), poznat kao "nevidljivi" narkobos i lice s Interpolove crvene tjeralice, jedan od talijanskih najtraženijih bjegunaca uhićen je u Kolumbiji. Riječ je o jednoj od ključnih osoba Camorre, koja je bila zadužena za kontakte s narkokartelom iz Medellina, a operacija njegova uhićenja bila je međunarodna i u njoj su sudjelovale Italija i Kolumbija, a potpomogao ju je Europol.

Bio u bijegu četiri godine

Belvedere je uhićen u stanu u Medellinu, a skrivao se posljednje četiri godine i Italija ga smatra glavnom osobom koja je u ime Camorre organizirala transport kokaina iz Južne Amerike u Europu. Uhićen je zbog, moglo bi se reći, vlastite gluposti. Očito smatrajući da je siguran i nedodirljiv, objavio je svoju fotografiju na kojoj ponosno pozira pokraj groba Pabla Escobara u kolumbijskom gradu Itaugiju. Escobar je bio jedan od najvećih narkobosova i "uzor" je mnogim kriminalcima.

Fotografija koju je Belvedere valjda objavio na nekoj od društvenih mreža bila je dovoljna da ga kolumbijska policija, uz pomoć kolega iz Italije te informacija dobivenih od Europola, brzo locira i uhiti. Bio je veza koja je povezivala Camorru te kartele Clan del Golfo i Oficina de Envigado, koji se smatraju nasljednicima kartela iz Medellina. Osim njega, uhićen je Gustavo Nocella, još jedan visoko rangirani pripadnik Camorre, kojega je talijanska policija također stavila na popis najtraženijih bjegunaca.

POVEZANI ČLANCI:

Spomenuti dvojac je, navodi Europol, bio dio velike kriminalne mreže koja je organizirala krijumčarenje tona kokaina iz Južne Amerike u Europu. Ulazna točka za tu drogu bila je luka u belgijskom Antwerpenu, a kokain je dopreman brodovima. Obično bi bio skriven u teretu, često voću, a kao paravan su korištene razne tvrtke za uvoz i izvoz voća. Belvedere i njegov sudrug koristili su se krivotvorenim dokumentima i skrivali su se po stanovima i hotelima, a tijekom dugogodišnjeg bijega i skrivanja imali su znatnu potporu kriminalne mreže po Italiji, Nizozemskoj, Belgiji i Kolumbiji. Osim što je pomagala njima, kriminalna organizacija pružala je potporu i njihovim obiteljima, a dvojica bjegunaca sada čekaju izručenje Italiji.

Belvederea je talijanska policija stavila na listu najtraženijih bjegunaca nakon što je u prosincu 2020. pobjegao. Bio je osuđen na 19 godina zatvora zbog međunarodne trgovine drogom. Smatra se da je u Italiji surađivao s Casalesijevom skupinom koja je dio Camorre, ozloglašene mafijaške organizacije, koja je specijalizirana za trgovinu drogom, a poznata je i kao vrlo okrutna. Često rabe nasilje u obavljanju svojih "poslova", a s Balkanskim kartelom, posljednjih su godina izrasli u najjače igrače na globalnom narkotržištu.

Komore za mučenje

Posluju izravno s kartelima i uvoze tone i tone droge u Europu, uglavnom preko Antwerpena i Rotterdama, a u te su gradove sa svojim poslovima donijeli i nasilje. Obračuni raznih mafijaških bandi zbog primata nad ilegalnim narkotržištem toliko je eskalirao da Belgija to smatra ugrozom svoje nacionalne sigurnosti. Da trgovina drogom postaje ugroza po nacionalne sigurnosti, iz godine u godinu upozoravaju i Europol i Interpol, ali i DEA. Koliko su ti obračunu brutalni, svjedoči i poveći broj civilnih žrtva, a među kojima ima i djece, jer su se u krivo vrijeme našli na krivom mjestu. Šokantno je bilo i otkriće Europola od prije nekoliko godina kada su u luci u Antwerpenu otkrivene prave komore za mučenje, koje su koristile mafijaške organizacije u svojim međusobnim razračunavanjima.

POVEZANI ČLANCI:

No u posljednje vrijeme, Europol je u suradnji s policijama diljem svijeta vrlo uspješan u hvatanju raznih odbjeglih kriminalaca, pa su nedavno u Barceloni uhićena dva pripadnika srbijanskog vračarskog klana, dok je u Hrvatskoj uhićen Milovan Zdravković, kum Radoja Zvicera, šefa kavačkog klana. Policije diljem svijeta uspjeh u lovu na odbjegle kriminalce mogu zahvaliti činjenici što je Europol uspio razbiti kriptiranu komunikaciju preko SKY-a. Riječ je o platformi koja služi za izmjenu poruka, visoko je kriptirana, a njome se služe teroristi i kriminalci diljem svijeta. Misleći da je zaštita neprobojna, preko nje izmjenjuju fotografije, osobne podatke, informacije o svojim poslovima, ali i dogovaraju transporte droge, naručuju ubojstva... Identiteti su zaštićeni PIN-ovima, no kada se ti PIN-ovi povežu s pravim imenima, istražiteljima diljem svijeta u krilo pada pravo dokazno blago.

>> FOTOGALERIJA Smaknuća, sumnjive tragedije i kletve... Hrvatski otok skriva mračne tajne, ovdje nitko ne smije prespavati

storyeditor/2024-10-29/3861de9ab4915f51bfc8.png
1/72

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije