ZAPOŠLJAVANJE

Nezaposleni mora prihvatiti svaki posao, a ne birati

05.11.2001.
u 00:00

* Za zapošljavanje na crno poslodavcima prijeti zatvaranje poduzeća * Nije nam bila namjera tražiti od radnika da prihvati posao za 1500 kuna te da mu ostane samo 200 ili 300 kuna nakon što plati troškove prijevoza. Te troškove moraju snositi poslodavci

Udruge nezaposlenih i sindikati oštro su napali najnoviji Vladin Prijedlog zakona o posredovanju pri zapošljavanju i pravima za vrijeme nezaposlenosti. Njime država pooštrava odnos prema nezaposlenima, pa tako predviđa i kaznu za nezaposlene koje se otkrije da rade na crno - trogodišnji izgon s burze. Posao se ne bi smio odbijati ni na većim udaljenostima. U ime predlagača zakona pomoćnica ministra rada i socijalne skrbi Mirjana Bogdanović-Kamber odgovara na najčešće primjedbe na račun prijedloga.

* Osnovni je prigovor da Vlada ne čini ništa na povećanju zapošljavanja, nego nezaposlenost pokušava smanjiti administrativnim mjerama?

- Ne bih to nazvala administrativnim mjerama, nego pokušajem da se nezaposlenost prikaže realnim brojkama. Činjenica je da mnogo nezaposlenih radi na crno i nije mi čudno što to čine u ovim okolnostima. Država jednostavno mora znati koliko je nezaposlenih stvarno bez posla i ovim prijedlogom želimo doći do realnijih prikaza. Ministarstvo obrta predlagalo je da sve nezaposlene obvežemo da se prijavljuju na burzu jednom tjedno, a ne samo one koji primaju naknadu. Odlučili smo se, međutim, na blažu varijantu. Svjesna sam toga da to neće spriječiti one koji rade na crno da to čine i ubuduće, ali odnekud moramo početi.

Represija nije jedini način

* Zašto ne biste počeli od poslodavaca? Oni su ti koji zapošljavaju radnike na crno?

- Uslijedit će i velike sankcije prema poslodavacima, visoke kazne i zatvaranje poduzeća. Došao je trenutak da se počnu stvarati preduvjeti, ali i svijest, da nikome ne padne na pamet zapošljavati radnika na crno. Represije nisu jedini način poboljšanja prilika u zemlji, ali jedan od načina svakako jesu.

* Sindikati predlažu da nezaposlenima koji ne stanuju u mjestu ispostave Zavoda za zapošljavanje, a koji će se morati prijavljivati svaki tjedan, burza plati troškove puta. Je li to moguće?

- Vjerujem da vrlo malo ljudi stanuje na velikoj udaljenosti od naše ispostave, ali ako se pokaže da će zbog toga neki imati visoke troškove, postoji mogućnost da se i to pitanje riješi podzakonskim aktima ili odlukama upravnih tijela Zavoda za zapošljavanje.

* Pokazalo se da su troškovi prijevoza na udaljenost 80 kilometara vrlo visoki, autobusom oko 1400 kuna na mjesec, a vlakom oko 800 kuna. Kako tražiti od radnika da prihvaćaju posao na takvim udaljenostima ako poslodavci ne plate troškove prijevoza?

- Na odluku da obvežemo nezaposlene na prihvaćanje poslova na udaljenosti do 80 kilometara, odnosno i većoj ako je osiguran smještaj, odlučili smo se zbog situacije u brodogradilištima i građevinarstvu. Vlada neće dopustiti zapošljavanje stranaca, a u tim dvjema djelatnostima nedostaje radnika. Iako su brodogradilišta, zajedno s Ministarstvom branitelja i Zavodom za zapošljavanje, uložila trud u prekvalifikaciju nezaposlenih, još ne dobivaju ljude u obimu koji im je potreban. Ako se pokaže da neki poslodavci nisu spremni snositi troškove putovanja, najvjerojatnije ćemo morati nekako intervenirati. Zasad ne možemo reći hoće li biti takvih problema i koliko, ali pratit ćemo što se događa i onda ćemo poduzeti određene mjere.

Ispravit ćemo loše prijedloge

* Već je poznato da država namjerava ukinuti plaćanje troškova prijevoza.

- Država će to učiniti samo tamo gdje takvih troškova nije ni bilo, kod radnika koji stanuju blizu mjesta rada. Ta se obveza vukla iz prošlih vremena. Nije nam bila namjera tražiti od radnika da prihvati posao za 1500 kuna te da mu ostane samo 200 ili 300 kuna nakon što plati troškove prijevoza. Ako se ispostavi da će poslodavci postupiti upravo tako i tražiti od radnika da sami snose trošak prijevoza, korigirat ćemo predloženo. No, ne smijemo zanemariti prilike u državi. Ne možemo više dopustiti praksu da se preuzimaju samo oni poslovi koji nam odgovaraju u svakom pogledu. Nije vrijeme da se bira, nego da se prihvaća svaki posao koji omogućuje zaradu.

* Kad bi zakon trebao biti izglasan?

- Vjerujem da će za mjesec dana ići na prvo čitanje u parlament, a potom će, u roku šest mjeseci, uslijediti drugo čitanje. Riječ je o prvom prijedlogu i moguće su izmjene.

* Što je s izmjenama Zakona o radu?

- Radna grupa pripremila je teze i predočila ih ministru rada. Vjerujem da će za 30 ili 45 dana prijedlog doći na Vladu. Uvest će se atipični oblici rada, a bit će i dosta deregulacije u odnosu na sadašnje stanje. Ne mogu iznosti detalje, ali procijenili smo da su sazrele prilike da se sindikati i poslodavci počnu sami dogovarati o nekim pitanjima.

Razgovarala Ljubica Gatarić

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije