VL inicijativa

Nezaposlenost mladih jedan je od najvećih problema na tržištu rada. Kako biste ga vi riješili?

nezaposleni
Foto: Ilustracija: Marijan Susenj/PIXSELL
12.02.2015.
u 19:15

Večernji list poziva vas da u sklopu VL inicijative iznesete svoje mišljenje o tome kako smanjiti nezaposlenost mladih u Hrvatskoj

Jedan od najvećih problema na tržištu rada u Hrvatskoj nezaposlenost je mladih.

Prema podacima koje je objavio Hrvatski zavod za zapošljavanje (HZZ), u Hrvatskoj je potkraj siječnja od ukupno 329.230 evidentiranih nezaposlenih osoba bez posla bilo 101.835 mladih do 29 godina odnosno njih 30,9 posto. Među njima je 15.945 (4,8 %) osoba od 15 do 19 godina, 43.169 (13,1 %) osoba od 20 do 24 godine te 42.721 (13,0 %) osoba od 25 do 29 godina.

Mjesec dana ranije, u prosincu 2014. nezaposleno je bilo također 30, 9 posto građana do 29 godina starosti odnosno od ukupno 316.763 osobe koje su evidentirane na HZZ-u kao nezaposlene, bez posla su bile 16.363 (5,2 %) osobe od 15 do 19 godina, 40.888 (12,9 %) osoba od 20 do 24 godine te 40.678 (12,8 %) osoba od 25 do 29 godina.

Nedavno su objavljeni i podaci Eurostata za prosinac 2014. godine. Prema njima Hrvatska je po nezaposlenosti mladih (osoba mlađih od 25 godina) jedna od najproblematičnijih zemalja u Europskoj uniji. Ona je u zadnjem kvartalu 2014. iznosila 44.8 posto (podatak Eurostata, kako smo već pisali, odnosi se na udio nezaposlenih u odnosu na zbroj zaposlenih i nezaposlenih u toj skupini te je zbog toga njihov postotak nezaposlenih mladih viši od onog koji smo objavili iz HZZ-ova biltena, op.a.). Višu stopu nezaposlenosti mladih u Europskoj uniji imaju samo Španjolska 51.4 posto i Grčka 50.6 posto.

Mladi su, prema mnogo puta ponovljenim mišljenjima stručnjaka, posebno ranjiva skupina jer nemaju nikakvog radnog iskustva. Vlada provodi mjere kako bi se potaknulo njihovo zapošljavanje, poput stručnog osposobljavanja bez zasnivanja radnog odnosa odnosno rada za 2400 kuna, mjere ''uz pola-pola do prvog posla'' odnosno sufinanciranja zapošljavanja osoba bez radnog iskustva, a od ove godine uvedena je i mjera fiskalnih olakšica za poslodavce koji će pet godina biti oslobođeni plaćanja bruto 2 doprinosa na plaću ako osobu do 30 godina zaposle na neodređeno vrijeme. No unatoč mjerama, nezaposlenost mladih, iako se prema statističkim podacima smanjila, i dalje je na zabrinjavajućim razinama, a sve više ih se odlučuje sreću potražiti izvan Hrvatske.

Večernji list vas poziva da u sklopu VL inicijative iznesete što treba poduzeti da bi se riješio ovaj problem. Imate li vi prijedlog kako biste riješili nezaposlenost mladih u Hrvatskoj? Što mislite o mjerama za poticanje zapošljavanja mladih. Treba li ih poboljšati ili su one dovoljne? Može li se njima značajnije riješiti problem nezaposlenosti mladih ili treba reformirati obrazovni sustav kako bismo ''proizvodili'' one radnike koji su zaista potrebni našem tržištu rada?Ili ništa od toga neće značajnije riješiti ovaj problem dok god ne provedemo reforme koje će potaknuti investicije i pokrenuti znatniji rast hrvatskog gospodarstva?

Uključite se u VL inicijativu

Najbolje i najsuvislije prijedloge objavit ćemo i predstaviti stručnjacima. Ostavljajte svoje komentare, komentirajte na Twitteru uz hashtag #VLinicijativa, komentirajte ispod ove teme na našem Facebooku ili napišite svoj prijedlog na samoj VL inicijativi. U postu može biti i neka fotografija koja će vjerno oslikati vaš stav. I upamtite! Ovo nije još samo jedan običan forum. Večernji list vam nudi platformu za iznošenje mišljenja da zajedno nešto promijenimo u državi. Sudjelujte i u drugim, već pokrenutim, VL Inicijativama.

Komentara 38

Avatar Neron
Neron
20:35 12.02.2015.

Jedna riječ: samozapošljavanje. Uspjeh njemačke ne želi u ogromnim tvrtkama, nego u ogromnom broju malih poduzetnika. Danas je u Hrvatskoj gotovo nemoguće pokrenuti posao zbog glomazne administracije, velikog broja zakonskih prepreka i ograničenja, a o porezima da ne govorimo. Dakle, pojednostaviti zakone, smanjiti porezna opeterećenja ili čak dati vremenski period u kojem se porezi gotovo i ne plaćaju dok se poslovna ideja ne krene realizirati.

Avatar feudalac
feudalac
19:51 12.02.2015.

...pa Milanović već duže vremena riješava taj problem tako da mlade ljude šalje na rad u EU, Kanadu, Australiju... a ovima koji ostanu doma oprašta dugove... i to je to. Za vašu informaciju u Hrvatskoj ne postoji tržište rada!

Avatar NJUŠKALO
NJUŠKALO
01:04 13.02.2015.

Najprije se mora riješiti i staviti pod kontrolu korupcija i kriminal u cijelom sustavu povezanog s gospodarstvom,industrijom i ostalo Treba prvo stvoriti radna mjesta. Sadašnje poslovno okruženje nikako nije pogodno za ozbiljan posao. Važna je brza i efikasna naplata potraživanja, brzo ostvarivanje prava u upravnom postupku; zakonito utvrđenje poreza, izdavanje dozvola za gradnju, koncesija i ostalih dozvola, zaštita tržišnog natjecanja, brzina upisa u zemljišne knjige i eliminacija nepoštenih poduzetnika s tržišta prije nego povuku u propast poštene poduzetnike te ukupna pravna zaštita poštenih poduzetnika. Hrvatska više nije industrijska zemlja i ono malo što je ostalo uskoro će sve propasti,pa je bitno privući strani kapital,nove tvrtke kao i ojačati malo poduzetništvo. Mladima omogućiti što lakši odlazak u inozemstvo ili još bolje na privremeni rad dok ne steknu neki kapital i ne osamostale se jer im vrijeme prolazi. Treba ih pripremiti za najgore a ne da slušaju laži neodgovornih političara. Da su htjeli povući novac iz EU fondova za zapošljavanje,već bi ga povukli a ne slušati izjave kako smo više dobili nego što smo uplatili.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije