Mladi bez posla

"Ni mama ni ja ne radimo. Nekako se snalazimo, ali zaista je teško"

\'15.11.2011., Sisak - U udruzi mladih SKWATH Centar za socijalno poducavanje PRONI organizirao je grupno savjetovanje za nezaposlene mlade od 15 do 25 godina. Photo:Nikola Cutuk/PIXSELL\'
Foto: Nikola Čutuk/PIXSELL
1/5
10.01.2012.
u 10:45

Siščani u PRONI-jevu infocentru kroz učenje nastoje povećati svoje šanse za zaposlenje

Šest je godina prošlo otkako je Nermina Omerćehajić iz Siska završila krojačku školu, no posla i dalje nema. Nitko neće zaposliti mlade ljude, osobito one bez barem godinu dana iskustva. Voljna je raditi bilo što, pa i prekvalificirati se te raditi kao sezonac.

Pomaže joj sestra

– Živim s mamom koja je isto nezaposlena. Bolesna je te raditi i ne može. Snalazimo se, živimo od socijalne pomoći, ali teško je, a ja nemam sreće u pronalasku posla – kaže 24-godišnja Nermina. Među nezaposlenima je i 18-godišnji Danijel Franjko koji je lani završio srednju školu za automehaničara.

– Radio sam honorarno, no ništa za stalno. Automehaničari se baš i ne traže u Sisku, ali ne gubim nadu. Putovao bih do Zagreba na posao, ali se ne bih selio – kaže Danijel. Prije četiri godine bez posla je ostala i Antonija.

– Po struci sam upravni referent, a u Sisku se slabo traži ta struka. Ipak, nadam se da će biti nešto od posla – kaže Antonija Prelec, 25-godišnjakinja koja ne radi otkako je zatvorila obrt. Živi s roditeljima, a pomaže joj i sestra dok ne nađe posao. Kako bi povećali šanse, ovi mladi ljudi prijavili su se za sudjelovanje u grupnom informiranju za mlade nezaposlene od 15 do 24 godine, u organizaciji PRONI centra za socijalno podučavanje u Info centru za mlade. Program se odvija u sklopu projekta "Operativna grupa za zapošljavanje mladih" koji financira EU, u suradnji sa Zavodom za zapošljavanje.

Upoznaju želje tržišta

Cilj je povećati razinu zapošljivosti mladih i onih koji prvi put traže posao, na način da im se omogući stjecanje dodatnih znanja i vještina. Savjetnici sudionicima prenose najnovije informacije o potrebama tržišta rada i mogućnostima zapošljavanja te ih uče pisati zamolbe i životopise.

– UZ ECDL tečaj, slijedi program Project Cycle Management o smišljanju projekata te stavljanju ideja na papir. Također imamo i mentorirano volontiranje – objašnjava Igor Kovač, voditelj Info centra za mlade. Projekt traje do svibnja.

Komentara 2

LO
LOGIC
11:43 10.01.2012.

iako mi je stvarno žao zbog ove obitelji i želim im sreću u pronalaženju posla... ipak je ovaj članak napisan samo u svrhu reklame EU i njihovih \"projekata\" \"\"Operativna grupa za zapošljavanje mladih\" koji financira EU\" - valjda taj programam nije primjenjen u Španjolskoj, ipak je tamo nezaposlenost mladih veća nego u RH. (a članica je EU već dugi niz godina) o tempora o mores!!

PI
piranha2
14:38 10.01.2012.

ne shvaćam ovaj članak što će postići sa tim školovanjem-otvoriti obrt sa socijalnom pomoći??

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije