Promjena vremena za vikend nekima će poremetiti uobičajeni životni ritam, a još jedna promjena mogla bi izazvati totalnu pomutnju prvih dana privikavanja. U noći sa subote na nedjelju u 03.00 sata počinje "zimsko" računanje vremena pa će se sat vratiti 60 minuta unazad te ćemo tu noć sat vremena duže i spavati.
Ipak, mrak će nastupiti već oko 17.00 sati pa uživanja u popodnevnim kavama neće dugo trajati.
I danas mnogi ne znaju zašto postoji ljetno i zimsko računanje vremena, a osim toga ne vide ni smisao.
Krivac - Benjamin Franklin
"Navodno je njemu prvo pala na pamet ideja intervencije na računanje vremena u vidu uvođenja "ljetnog vremena", a kojoj u osnovi stoji pragmatična potreba da se produži svijetli dio dana tijekom večernjih sati, naravno na štetu jutarnjih, te tako poluče stanovite energetske uštede. I dok je iz perspektive 18. stoljeća rečena ideja imala popriličnog smisla gledajući značajne uštede posla pčelama radilicama oko tisuća tona voska za svijeće, a poljoprivrednicima i kitolovcima oko ulja za uljanice, pa i u doba rane elektrifikacije, kada je ideja u praksi i zaživjela - u novije doba pojavili su se ozbiljni prigovori kako je upravo s energetskog stajališta stvar postala kontraproduktivna", piše dipl. ing. meteorolog Jurica Miljak za HRT.
>> Pogledajte što sve trebate znati o ljetnom i zimskom računanju vremena
Nisu ljudi jedini kojima treba vremena kako bi se priviknuli na novi način računanja vremena, ono radi probleme i životinjama. Navodno i kravama treba nekoliko tjedana prilagodbe da bi povratile mliječnost od prije promjene.
Hoće li nas spasiti turizam?
Hrvatska bi mogla maknuti "ljetno" i "zimsko" računanje vremena upravo zbog turizma. Ako bi ljeti maknuli "micanje" sata, večer bi "trajala" sat duže, a pretpostavlja se kako turisti tada i više troše.
Miljak zaključuje kako argument da radnik ima sat vremena duže efektivnog sunčevog svjetla nakon povratka s posla za svakojake čovjekove potrebe nije valjan i da na njega postoji jednostavan odgovor.
"A zašto se ne bi počelo raditi sat ranije? Ne bih sasvim isključio ni pitanje-odgovor: zašto ne i sat kraće - tzv. francuski pristup - ali to bi otvorilo neka druga pitanja...", poručuje Miljak.
Nisam neki astronom al meni je podne kad mi je sunce u zenitu, sve ostalo su izmislili robovlasnici i reptili.