netretiranje može dovesti do smrti

Nigerijski startup bori se protiv žutice u novorođenčadi kolijevkama na solarni pogon

Novorođenčad
Foto: Ivica Galovic/PIXSELL
1/3
22.02.2022.
u 12:29

Budući da je ovaj uređaj prijenosan i na solarni pogon, mogu ga koristiti od kuće roditelji koji žive u udaljenim područjima s ograničenim ili nedosljednim pristupom električnoj energiji.

Više od 60 posto novorođenčadi diljem svijeta pogodi žutica. Dok su mnogi slučajevi blagi i prođu bez posebnih tretmana, ozbiljniji slučajevi zahtijevaju fototerapiju, gdje se bebe stavljaju pod plavo svjetlo. U većini zapadnih zemalja ovaj tretman sasvim je uobičajen, ali u zemljama poput Nigerije pristup potrebnoj opremi nije uvijek moguć, a zbog čestih prekida električne energije novorođenčadi i na nekoliko sati ostanu bez tretmana, a neliječenje može dovesti do gubitka sluha, oštećenja vida i mozga, cerebralne paralize pa i smrti. Zato je Virtue Oboro pokrenula startup koji proizvodi kolijevke za liječenje žutica na solarni pogon, prenosi CNN.

Ni pet posto ustanova nema odgovarajuće uređaje

Ova Nigerijka potaknuta je vlastitim slučajem. Njezin novorođeni sin 2015. godine nakon samo 48 sati od rođenja dobio je tešku žuticu. Nakon nekoliko sati čekanja na jedinicu za fototerapiju, žarulju je morala kupiti sama, a nestanci struje su značili da je jedinica bila isključena i po nekoliko sati tijekom Tombrinog sedmodnevnog tretmana. Stoga su nakon traumatičnog iskustva ona i suprug pokrenuli "Tiny Hearts". Stvorili su "Crib A'Glow" prijenosnu, pristupačnu fototerapijsku jedinicu na solarni pogon, koja liječi žuticu pomoću plavih LED svjetala.

- Osjećala sam da su se neke stvari koje sam doživjela mogle izbjeći ili se razina stresa mogla smanjiti. Pomislila sam, postoji li nešto što bih mogla učiniti da umanjim bol za bebe i majke - ispričala je poduzetnica.

- Manje od pet posto svih nigerijskih zdravstvenih ustanova ima dovoljno funkcionalnih uređaja za fototerapiju - upozorava Hippolite Amadi, londonski profesor bioinženjeringa, koji više od 20 godina radi s neonatalnim centrima u Nigeriji.

Stoga u zemljama s niskim i srednjim prihodima dojenčad ima 27 puta veću vjerojatnost da će patiti od oštećenja mozga uzrokovanog žuticom, a čak 119 puta je veća vjerojatnost da će umrijeti, u usporedbi sa zemljama s visokim dohotkom.

Ove kolijevke već koristi više od 500 bolnica diljem Nigerije i Gane, liječe više od 300.000 beba, kaže Oboro, a tvrtka se nada proširenju na druge zemlje u podsaharskoj Africi. Potražnja za dječjim krevetićima porasla je tijekom pandemije Covid-19, kaže Oboro, jer su mnogi roditelji željeli izbjeći bolnice i brinuti o novorođenčadi kod kuće.

Nagrade kao potvrda kvalitete

Budući da je ovaj uređaj prijenosan i na solarni pogon, mogu ga koristiti od kuće roditelji koji žive u udaljenim područjima s ograničenim ili nedosljednim pristupom električnoj energiji.

Profesor Amadi kaže da bi se inovacije poput Crib A'Glow mogle koristiti u tandemu s konvencionalnim aparatima za fototerapiju, omogućujući bebama da započnu liječenje žutice u bolnici i da završe kod kuće.

- Takvu tehnologiju treba podržati i povećati proizvodnju da bi se pozabavili neonatalnim uvjetima u Nigeriji - dodaje.

Ova inovacija dobila je nagradnu potporu od 50.000 dolara od Johnson & Johnson's Africa, a nedavno je uređaj odabran kao finalist za Afričku nagradu Royal Academy of Engineering 2022.

VIDEO SAD i saveznici oštri prema Rusiji: 'Putinov govor niz je skandaloznih lažnih tvrdnji'

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije