Skorašnji međunarodni Dan borbe protiv zloporabe droga koji se obilježava 26. lipnja u nas će biti posvećen edukaciji javnosti o štetnosti marihuane za razvoj mozga adolescenata. Takva odluka nije slučajnost, nego dogovor psihijatara, stručnjaka Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i Vladina ureda za droge koji su time dali jasnu poruku što je stav struke.
Nepovratno oštećen mozak
Marihuana je u javnom prostoru dijelom “pomilovana” nakon niza zemalja u kojima je legalizirana te posebice nakon odobrenja i uvoza kanabinoidnih pripravaka u hrvatske ljekarne. Pri tomu se zaboravilo, kaže doc. dr. sc. Ante Bagarić, da je marihuana nesumnjivo droga i da čini nepopravljivu štetu.
– Oko marihuane su se uzburkali glasovi i baš kao i oko svih droga postoje zablude, što može dovesti do katastrofalnih rezultata. Sad je prilika da postavimo stvari; ono što psihijatrija zna jest da marihuana čini štetu, dokazana je atrofija mozga i moramo mladim ljudima reći da kontinuirano korištenje marihuane nepovratno oštećuje njihov mozak.
Nekoliko je novih istraživanja koja govore o puno većoj štetnosti i mi to pratimo, a medicina je došla do te razine da se idući koraci mogu pretpostaviti s priličnom sigurnošću. Stoga, ako mi danas legaliziramo marihuanu, za dvije godine imat ćemo tisuću novih ovisnika o heroinu. Pa valjda je odgovor društva da mi to ne želimo! A oni koji govore da je legalizacija prilika da Hrvatska zaradi nadam se da su neuki, a ne zli – opisuje dr. Bagarić, pročelnik Zavoda za liječenje bolesti ovisnosti Klinike za psihijatriju Vrapče.
Smrt za populaciju
Premda je legalizacija marihuane donekle pala u drugi plan, pitanje je to koje će se opet naći “na tapetu”, a dotad struka prati što se događa i u znanstvenim istraživanjima i u društvu. Glavna promjena u nas jest odobrenje kanabinoidnih pripravaka za oboljele od pojedinih bolesti za što dr. Bagarić kaže da se zasigurno od toga jedan dio ljudi osjeća bolje.
– Ni za ulje ni za THC nema naznaka da bi mogli biti korisni ni za jednu bolest, oni mogu pomoći kao analgetik, a medicina posjeduje puno moćnije analgetike. Mislim da nijedan ozbiljan liječnik neće nikome propisati marihuanu. Nadam se da smo dosta slobodno društvo gdje pacijenti imaju pravo birati sebi lijek, ali postavlja se pitanje radimo li takvim pristupom štetu mladima. Osobno, uvijek bih bio za legalizaciju da se radi na odrasloj populaciji, ali mi moramo štititi mlade.
A širenje marihuane nesumnjivo će dovesti do širenja heroina što je smrt za populaciju. Mladim ljudima ne smiju biti dostupne psihoaktivne tvari jer je to kao da kažemo djetetu od tri godine “‘ajde hodaj po ogradi Savskog mosta, ali nemoj pasti”. Ne smijemo mlade stavljati u poziciju da odlučuju je li marihuana štetna – poručuje ovaj liječnik ponavljajući da ne želi nikoga plašiti, nego educirati.
Pri toj edukaciji, naglašava, moramo se odmaknuti od ideologije i politike koji su kod nas prisutni svugdje, pa je tako i u ovom pitanju. Kako kaže dr. Bagarić, postoje moralisti za koje je marihuana zlo i progresivisti, a to pitanje ne smije biti ni političko ni ideološko.
– U Europi se granica pomiče u legalizaciji i Hrvatska će vjerojatno tako, a THC u ljekarni korak je u pogrešnom smjeru. Imamo internetske ovisnosti, kocku, puno užasnih izazova i mislim da nam ne treba deset tisuća novih koji puše marihuanu. Amerika je lani prvi put u povijesti imala više umrlih od predoziranja opijatima nego poginulih od vatrenog oružja.
Posredno je legalizacija marihuane dovela do toga jer su se karteli okrenuli proizvodnji sintetskog heroina koji je preplavio tržište. Kad govore o Nizozemskoj, nitko ne kaže da je to zemlja s drukčijim kulturalnim backgroundom, pa oni imaju pet mobilnih timova socijalne službe u malom gradu... Ne možemo uvesti sjeverne medvjede da žive u Lici, preslikavanje ideja je nestvarno.
Ovaj doktor je sramota za medicinske struke !!