Marijana Mužar iz Goričanovca majka je dvoje djece i nije se nimalo dvoumila kada su joj sa Zavoda za zapošljavanje ponudili posao na javnim radovima. S kolegama Denisom Krklecom iz Putkovca i Senadom Hanićem iz Maclja uhvatila se metle, lopate i tačaka. Naime, oni su angažirani na poslovima javnih radova, a trenutačno na području općine Đurmanec čiste šljunak kojeg je nakon zimskog posipanja cesta ostalo u velikim količinama i netko ga treba očistiti s cesta.
Paze na vrtove
Sreli smo ih na cesti Đurmanec – Krapina kako čiste nogostupe uz vrtove obiteljskih kuća, no pozorno paze da ni zrno šljunka ne završi u nečijem vrtu. Promet je gust, diže se prašina, neki vozači i trube, ima i onih koji dobacuju, ali njima to uopće ne smeta. Od 18. travnja, kada su počeli raditi, iza njih su kilometri očišćenih cesta.
– Najteže je bilo na dionici u Donjem Maclju, jedva smo očistili cestu od šljunka, kojeg je ovdje, ne znamo zašto, bilo u golemim količinama – primijetili su radnici. Unatoč tomu što je posao naporan, Marijana se ne buni.
– Prihvatila sam posao, a što ću. Imam dvoje djece, jedno u osnovnoj a drugo u srednjoj školi, suprug radi, ali svaka kuna dobro dođe. Nije jednostavno biti s metlom na cesti, ali to je plaćen posao – kaže Marijana.
Misle i na turiste
Denis je prije ovoga posla radio kod privatnika, no posla više nije bilo pa je morao na burzu. Nije mi teško raditi, svi se dobro slažemo, a područje općine ionako nitko ne čisti. Sada će zelene površine izgledati ljepše, ipak je naša općina na samom ulazu u Hrvatsku, a turistička sezona je blizu – kaže Denis.
Senad pak već sve zna jer je i lani bio angažiran na javnim radovima u svojoj općini. – Nisam uspio naći drugi posao, no ni ovo nije loše. Lani sam bio zadovoljan, a valjda sam dobar radnik kada su me opet primili. Za te poslove dobit će na mjesec nešto više od dvije tisuće kuna.
To je mjera iz Nacionalnog plana za poticanje zapošljavanja kojoj je cilj društveno korisnim radom potaknuti socijalnu uključenost i ublažiti socijalne posljedice nezaposlenosti suradnjom općina, gradova, nevladinih udruga te povećati motiviranost za zapošljavanje dugotrajno nezaposlenih i drugih ranjivih skupina – ističe Mirjana Jurman, pročelnica Zavoda u Krapini.
Neto plaća je oko 2185 kuna. Troškovi prijevoza plaćaju se u najvišem iznosu od 300 kuna ako nezaposlena osoba radi izvan mjesta prebivališta. U županiji 26 osoba radi na javnim radovima, a angažirani su i za pomoć u kući starijima i osobama s invaliditetom.
\"...neki vozači i trube, ima i onih koji dobacuju...\" Sve 5, samo ne vjerujem u ovo gore, zar postoje kreteni koji se bune kad netko uređuje cestu!??