U Rijeci, na sreću, nije bilo rata kakav su osjetili drugi veći hrvatski gradovi, no Rijeka je vojevala na drugi način: pregovorima održavala mir kod kuće, a bitke vodila stotinu kilometara dalje, u Lici. I u gradu na Rječini osjećala se napetost, na ulicama i trgovima okupljali su se tada mladi ljudi kako bi prosvjedovali, majke su ispraćale sinove na bojišnicu, u grad su kopnom i morem stizale tisuće izbjeglica, tvornički pogoni u koje su bile uperene topovske cijevi iz vojarni JNA bili su u ratnoj proizvodnji, u bolnice su stizali ranjenici, gradska ura bila je zaklonjena daskama, luku je blokirala mornarica JNA...
Većina fotografija dosad neobjavljena
Upravo te slike, ključne trenutke ratne Rijeke 1991. godine na svojim su fotografijama zabilježili tadašnji fotoreporteri Novog lista i dugogodišnji fotoreporter Večernjeg lista Pero Lovrović i danas ih, dvadeset godina kasnije, izložili u Malom salonu na riječkom Korzu. Većina fotografija dosad nije nigdje objavljena ni izlagana što, kazao je na otvorenju izložbe gradonačelnik Rijeke Vojko Obersnel, daje još veću povijesnu i dokumentaristička vrijednost izložbi. Za starije je ona podsjetnik, kazao je, za mlade naraštaje koji premalo znaju što se događalo na ulicama njihovoga grada prilika da saznaju. Izložba je prvi u nizu događaja kojima se u Rijeci obilježava 20 godina neovisnosti Hrvatske i ustrojavanja Kriznog štaba i Operative zone Rijeka.
Za izložbu "Rijeka u Domovinskom ratu – 20 godina poslije " fotografije je odabrao riječki publicist Dragan Ogurlić. Izabrao je, istaknuo je na otvaranju, "slike" koje prikazuju posebnosti riječke situacije u ljeto i jesen 1991. godine i pokazuju kako je "disao" grad u to vrijeme. Zahvaljujući autorima fotografija, posebno je zahvalio večernjakovcu Peri Lovroviću koji je u svojoj arhivi pronašao filmove, za koje je bio uvjeren da ih je izgubio, na kojima je zabilježio riječke događaje iz Domovinskog rata.