EKSKLUZIVNO Zašto se Dragutinu Biondiću, vlasniku Heruca, dogodila radnička pobuna iako je godinama brižljivo gradio imidž socijalno osjetljiva poslodavca

Nisam bezdušni bogataš koji izrabljuje svoje radnike

hrv-bio-txt.jpg
import
30.12.2006.
u 16:34

Strašno me je pogodilo što je u javnosti stvoren dojam da crpim bogatstvo izrabljujući radnike. Netočno je to i neistinito, kaže vlasnik Heruca Dragutin Biondić, industrijalac koji je godinama gradio poslovno carstvo i imidž socijalno osjetljiva poslodavca. Biondić rijetko daje intervjue, a u ovome objašnjava kakvu poslovnu politiku vodi, gdje se nalazi tekstilna industrija i zašto mu se dogodila radnička pobuna zbog koje je preko noći ostao bez dobra glasa.
– Zbivanja u Herucu dočekana su euforično, plasirano je jako puno neistina, poluinformacija, objeda i pogrešnih informacija. Naštetilo je to našem ugledu i ta će se šteta, dugoročno gledano, teško popraviti.

VL: Kolike su plaće vaših radnika?
– Za jedanaest mjeseci ove godine prosječna je plaća iznosila 2704 kune, za razliku od tekstilne industrije u kojoj su plaće u prosjeku oko 2200 kuna.Nije istina da su plaće 700 kuna ili 1700 kuna, nije istina da nismo htjeli isplatiti božićnicu, nije točno da kod nas vladaju loši radni uvjeti, a nije točno ni da se prekovremeni rad plaća samo kunu. Heruc je ove godine uredno isplatio uskrsnicu, regres za godišnji odmor i božićnicu, a isplatit će i jubilarnu nagradu.

VL: Jesu li u taj prosjek uračunana primanja uprave?
– To je bez primanja članova uprave, ali jest svih voditelja, kojih doista nije mnogo. Heruc Izrada odjeće zapošljava 750 radnika pa primanja triju članova uprave koja bi ušla u tu masu ne bi taj prosjek drastično promijenila.

VL:  Ipak, nigdje se nije dogodilo da se isplata božićnice veže uz vrijeme provedeno na radu i bolovanja.
– Ne znam kakva je praksa u drugim tekstilnim tvrtkama. Ovakav je prijedlog prije predstavljen Radničkom vijeću i sindikatu, koji su ga prihvatili. Da je sindikat tražio jednaku isplatu za sve, uprava ne bi imala ništa protiv. Na kraju je svima isplaćeno 300 kuna, čime su zakinuti radnici koji su odradili puni fond sati i ostvarili normu jer smo predlagali da oni dobiju 400 kuna, a ostali 300 i 200. Prekid rada od nekoliko sati, bez znanja i podrške sindikata i Radničkog vijeća, izazvala je grupa nezadovoljnih radnika, koja nije pristala na ovakav prijedlog.



VL: Bolovanja su neizbježan pratitelj tekstilne industrije. Puno se radi, ženska je radna snaga. Ne može se ljudima zbog toga uskraćivati isplata.

– Kod nas su bolovanja između 25 i 30 posto, a prosjek branše je oko 20-25 posto. Mi smo iznad prosjeka i najveći dio svih bolovanja ide na teret poslodavca. Prirodno je što želimo smanjiti bolovanja i pokušati motivirati radnike da rade i budu prisutni.

VL: I ovaj vaš bunt pokazuje da tekstil opstaje zahvaljujući niskoj cijeni rada. Dokad može tako?
– Poizvodnja tekstilne odjeće nije industrija u kojoj se mogu ostvarivati velike plaće. Njemačka ili Engleska prije 30-40 godina bile su najjači proizvođači odjeće, a danas te industrije tamo više nema jer se preselila na istok. Budite uvjereni da će se selidba za niskom cijenom rada nastaviti.

VL: Kako se hrvatski tekstil uspio održati?
– Prekid rada u Herucu više doživljavam kao nezadovoljstvo radnika situacijom u tekstilnoj industriji nego uvjetima rada i plaćama u samoj tvrtki. U proizvodnji tekstilne odjeće plaće nikad nisu bile visoke niti će biti, ni kod nas ni u svijetu.  Dugoročno gledano, tekstilna će se industrija održati u manjim sredinama, gdje je socijalna sigurnost i redovitost isplate plaće važnija od visine primanja, a tvrtke su pronašle svoju specijalističku nišu i dugoročno se vezale uz svoje partnere. S druge strane, i ostali uvjeti poslovanja, monetarna, kreditna pa i cjelokupna državna politika favoriziraju trgovce i uvoznike, na teret proizvođača i izvoznika. Npr., država deklarativno podržava izvoz, ali su početkom 2006. potiho uvedene nove administrativne takse na svaku izvoznu deklaraciju, čime smo dodatno opterećeni.

VL: Ima li u tekstilu kruha za vlasnike tvrtki. Iz čega vi crpite bogatstvo i zaradu?
– U proizvodnji tekstilne odjeće nema zarade. Da Heruc Izrada odjeće nije član tako jake poslovne grupacije kao što je Grupa Heruc, ona ne bi opstala i davno bi bila zatvorena. Heruc je zadržao proizvodnju u Zagrebu jer sam bio u stanju financijski ga pomagati

VL: Zašto radite taj posao ako u njemu nema profita?
– Zbog emotivne vezanosti uz pokojnog oca, njegove suradnike i radnike. Kad je otac umro, imao sam dvije mogućnosti, prodati Heruc i ostati u Ini, gdje sam bio direktor tadašnje vanjske trgovine, ili otići odande i pokušati raditi nešto za što nisam znao kamo će me odvesti. Izuzmemo li posljednji događaj, emotivno sam zadovoljan jer smo napravili velik preokret u ovoj tvrtki. Profita tu nema. Heruc je 1995. godine 100 posto prihoda osvarivao na lohn poslovima, a danas, 12 godina poslije, lohn poslovi sudjeluju u prihodima sa 50 posto, a ostatak donosi prodaja vlastite kolekcije. Vlastitim snagama razvili smo maloprodajnu mrežu Heruc Galeria od 10 prodavaonica u svim većim gradovima, stvorili kreatorski tim od četiri mlada kreatora, imamo vlastitu modnu liniju Estare Culto, koju redovito prezentiramo na sajmovima u Düsseldorfu i Milanu. Naše kolekcije mogu se kupiti, među ostalim gradovim, i u Torontu, Vancouveru, Frankfurtu, Moskvi, St. Peterburgu, Dubaiju... Sve što smo zaradili, uložili smo u tehnologiju, promociju, ljude i prodavaonice. Mogli smo rasprodati nekretnine, sagraditi stanove, zaraditi ozbiljan novac i likvidirati proizvodnju. Nismo to učinili. Nismo ostvarivali profit, ali smo stvorili pretpostavku da se odupremo dijelu crne budućnosti, nađemo svoju nišu i uspijemo dugoročno poslovati.



VL: Gdje pronalazite novac kojim financijski podržavate tekstilnu industriju?

– Mi smo dioničko – holding – društvo, koje u vlasništvu ima Vilu Dubrovnik, Centar banku i Lipa Mill. Aktivni smo sudionici financijskog tržišta, svu zaradu crpimo iz svih tih aktivnosti.

VL: Koliko na burzama godišnje obrnete novca?
– Dionice su samo jedan segment u koji ulažemo, tu je i Centar banka, koja je osnovni instrument financijskog djelovanja. Centar banka se profilirala u fleksibilnu poslovnu banku koju je tržište dobro prihvatilo, pogotovo u segmentu investicijskog bankarstva.

VL: Trgujete li aktivno dionicama? Koliki vam je promet?
– Bavimo se i time. Ove godine nismo još zbrojili rezultate, a lani su ukupni prihodi Heruc d.d. bili oko 42 milijuna kuna, unutar kojih su financijski prihodi bili 24 milijuna kuna. Konsolidirni prihodi grupacije, bez Centar banke, bili su 205 milijuna kuna, od čega su 180 milijuna kuna bili poslovni prihodi.

VL: Vaše se bogatstvo u medijima procjenjuje na 40 milijuna eura. Jeste li kad razmišljali o prodaji tvrtki?
– Ne čitam te liste po novinama, ne znam na temelju čega se rade jer ne postoje ozbiljni kriteriji računanja nečije imovine. Bogat sam velikim brojem dobrih i poslovnih prijatelja i velikim brojem poslovnih briga i problema, koje svakodnevno rješavam. Teško mi je govoriti o tome koliko novčano težim – brojke su prenapuhane, služe uveseljavanju naroda. Ja se ničim ne razmećem, posao koji radim, radim najbolje što umijem. O prodaji Heruca d.d. ne razmišljam; ako to nisam napravio prije 12 godina, zašto bih sada. Sve ostalo, naravno, uvijek može biti predmet prodaje. To je i svrha holding društava.


Lana nije kupila 'aston martin’

VL: Iako je vaša supruga Lana medijski eksponirana, vi se držite podalje od javnosti. Zašto?
– Mislim da poslove treba držati u diskreciji. Kad je to potrebno, predstavljamo javnosti nove kolekcije, nove proizvode i poslovne rezultate Centar banke, ali takve su teme medijima manje atraktrivne od privatnog života, koji se počesto neistinito i lažno prikazuje. Upravo je primjer tekst u vašim novinama od petka kad ste, uz veliku sliku, napisali da je moja žena kupila “aston martin” vrijedan 130.000 eura. Kao i način na koji je popraćen nedavni prekid rada, koji i jest povod ovom razgovoru. Mediji, na žalost, prečesto objavljuju što god im dođe pod ruku pa, ako je dovoljno senzacionalno, i ne trude se pitati drugu stranu što je istina. Tako je slika koja na kraju izlazi van posve iskrivljena. Nadam se da ćemo ovim mojim objašnjenjem barem lažnu priču o navodnom “aston martinu” moje supruge staviti ad acta, a o uvjetima rada u Heruc Izradi odjeće da i ne govorim.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije