– Iako je bio sav ispečen i izranjavan, moj muž Mato je Marka na rukama nosio do vozila Hitne pomoći i držao ga sve do bolnice. Kći Ivana bila je zatrpana betonskim gromadama i pronašli su je tek nekoliko sati kasnije, ali Marko je još davao znakove života i suprug mu je pokušavao dati umjetno disanje. Nažalost, do bolnice je umro – prisjeća se Brođanka Marija Petrović.
Sporna odredba
Ona je u ratu, u ruševinama nakon pada avionske bombe "krmače", izgubila dvoje djece, ali zbog tog tragičnog gubitka nikada nije dobila ni kunu naknade. Njezinu sudbinu dijele i drugi roditelji više od 400 preminule djece, ali i većina od 11 tisuća civilnih stradalnika Domovinskog rata, koliko ih, prema nekim podacima, ima u Hrvatskoj i čija prava nikada nisu cjelovito i potpuno regulirana.
Nakon dva i pol desetljeća čekanja, oni su sada napokon u ruke dobili radnu verziju zakona o svojim pravima. Zadovoljni su ukidanjem sporne odredbe po kojoj im je osobna i obiteljska invalidnina na osnovi ranjavanja i gubitka člana obitelji do sada mogla biti isplaćena samo ako nemaju nikakvih primanja, a pozdravljaju i najavu podizanja zajamčene invalidnine s 573 na 956 kuna.
Budući ministar
Ipak, i dalje su sumnjičavi, boje se da će sve to ostati mrtvo slovo na papiru, to više što zakon neće biti prihvaćen za mandata ove vlade, kako im je obećano, nego će dočekati novog ministra branitelja.
– Za izgubljenu djecu nikada nismo dobili nikakvu naknadu ni pomoć. I pokop smo sami platili. Nisu nam dali ni za svijeću da im zapalimo na grobu. Nikada nam nitko nije došao na vrata da pita kako smo. Uvijek smo dobivali samo obećanja, pa sumnjam da će i sada biti bolje – kaže Marija Petrović.
>>'Novac potrošen na tužbe mogao se upotrijebiti za civilne žrtve rata'
>>'Nismo zadovoljni odlukom suda, ali je na civiliziran način prihvaćamo'
Žao mi je ovih ljudi i mislim da im treba pomoći na kraju krajeva i sam sam branitelj no na žalost ovo obečanje, zakon kad se uzme tajmig u obzir zaista je samo predizborni spin SDPa