Tapetar, limar, autolimar, alatničar, programi su srednjih škola Karlovačke županije za koje interes nije pokazao niti jedan učenik. Riječ je o deficitarnim zanimanjima za koje bi nakon školovanja vjerojatno vrlo brzo pronašli posao. Međutim, mlade više zanimaju Gimnazija, Ekonomsko-turistička, Trgovačko-ugostiteljska, Medicinska, Tehnička škola i MIOŠ, koje su popunile sve ili gotovo sve kapacitete.
Bez meteorologa
Ipak, nakon završenih upisa u ljetnom i jesenskom roku u srednjim školama preostalo je još 275 praznih mjesta. Od ukupno 1544 predviđenih, popunjeno ih je ukupno 1269 u šezdeset razrednih odjela. U ovom zadnjem roku 95 srednjoškolaca odabralo je zanimanje.
Kako je osmaša bilo 1186, vidljivo je da su programi naših škola privukli mlade i iz drugih dijelova Hrvatske. No, mnogi će razredi biti poluprazni. Prirodoslovna škola Karlovac upisala je svega 34 srednjoškolaca u tri programa za veterinarskog, prehrambenog i poljoprivrednog tehničara fitofarmaceuta. Šumarsku i drvodjeljsku školu, koja je ove godine zbog slabog interesa ostala bez nove generacije meteoroloških tehničara, izabralo je njih pedeset.
Za novi strukovni kurikulum za šumara u trajanju od tri godine upisano je svega njih devet. Iako je riječ o novom, eksperimentalnom programu, potrebnom na tržištu rada, očito još nije dovoljno prepoznat.
S druge strane Tehnička škola Karlovac popunila je razred za automehatroničara, novo zanimanje, koji se ove školske godine također provodi eksperimentalno. Veliki je interes i za ostale njihove programe, strojarske računalne, tehničare za mehatroniku, elektrotehničare, CNC operatere, strojobravare i druge, zanimanja, s kojima se i u krizi moglo do posla.
Ponude za dvoranu
Novi učenici Ekonomsko-turističke škole, zajedno sa svojim strarijim kolegama, s početkom školske godine neće, nažalost, dočekati i rješavanje problema njihove sportske dvorane.
Objekt izgrađen 2008. godine zatvoren je lani u prosincu zbog opasnosti od urušavanja krovišta. Iako odgovornost snosi izvođač radova, tvrtka Coning, koja je poslove povjerila Projekt gradnji, troškove će po svemu sudeći snositi Grad i Županija.
Kako smo doznali od ravanteljice ETŠ-a Lidije Mikšić otvorene su ponude, nakon kojih bi trebao slijediti izbor izvođača radova na krovištu. No, cjelokupna procedura potrajat će mjesecima. Stoga će srednjoškolci, ali i učenici susjedne OŠ Dragojle Jarnević do daljnjega vježbati u ŠSD Mladost.