Svjedočimo postizbornom koalicijskom i stranačkom osipanju. Raskoli su pogodili Most i Hrvatske suvereniste. I Mislav Kolakušić odriče se Domovinskog pokreta jer mu je neprihvatljivo sklapanje vlasti s HDZ-om. Što je razlog tim osipanjima: karijerizam, politički ili financijski interesi...?
Stvar je što te koalicije i nisu nastale iz nekih zajedničkih uvjerenja ili na čvrstoj stranačkoj strukturi jer se radi o pojedincima koji su na izbore izašli udruženo kako bi uopće osvojili saborski mandat ili postigli veći rejting. Mostu su Nino Raspudić i Marija Selak Raspudić zaista dali dodanu vrijednost i na prošlim i na ovim izborima, ali oni ne trpe stranačku stegu, nisu stranački poslušnici i ne možete ih tako tretirati. Kolakušićevo ponašanje nije iznenađenje, on oduvijek djeluje na isti način. Most i DP procijenili su da su im potrebni i takvi nepouzdani pojedinci kako bi ostvarili bolji rezultat. I unatoč situaciji s Vesnom Vučemilović u Suverenistima, nitko nije doživio takav udarac osim Mosta jer su Raspudići bili udarne vedete njihove stranke. To što su oni napustili i klub i stranku pokazat će se velikim udarcem za Most.
No, sve se češće spominju novi izbori. Koliko su oni izgledni?
Oni nisu realni jer nitko osim SDP-a nema interes za ponovljene izbore. Možemo! je ostvario dobar rezultat i svjestan je da nema kapacitet za izvršnu vlast na nacionalnoj razini, niti se želi vezati uz SDP, a desnija im Vlada omogućava okruženje pogodnije za njihov rast u opoziciji. DP je došao u poziciju koju ionako želi već dva izborna ciklusa, a to je da bude glavni partner HDZ-u za formiranje Vlade. I nikakvi ponovljeni izbori ne mogu ga dovesti u povoljniju situaciju. Za DP je ovo sad idealna situacija. Može mu se samo dogoditi da ga na novim izborima HDZ više ne treba.
Most je ostvario dobar rezultat, ali je u šoku zbog razlaza s Raspudićima i novi izbori nisu mu opcija koju će stvarno zagovarati. HDZ je treći put u poziciji formirati Vladu, a novi bi izbori značili tehničku Vladu i predizborno ujedinjenje ljevice, pa ni HDZ-u ponovljeni izbori nisu u interesu, tim više što 61 osvojeni mandat u ovakvom okruženju i nakon osam godina vlasti - jest dobar rezultat. A SDP bi volio produljiti neizvjesnost i odgoditi unutarstranačka previranja i izbore koji slijede u stranci, ali je u tome osamljen. Njegovi zastupnici neće se lako odreći mandata koje su sad osvojili jer im ti mandati na novim izborima ne bi bili baš sigurni.
VEZANI ČLANCI:
Dođe li do novih izbora, bi li sve ovo što se sad događa oko natezanja pri slaganju vladajuće većine moglo rezultirati time da izlaznost birača opet drastično padne i bude mala jer bi se građani mogli osjećati razočaranima i prevarenima pa zgađeni svime čemu sad svjedoče odbiju sudjelovati u novom krugu političke igre?
Na ponovljenim izborima izlaznost je uvijek manja. Usto, u super izbornoj godini smo, čekaju nas još i izbori za europski parlament, kao i predsjednički izbori. I građanima je pun kufer izbora. Zato nije realno da se ni približno ponovi izlaznost koju smo sad imali. Ona bi bila značajno niža, a omjeri snaga mogli bi ostati vrlo slični.
GALERIJA Plenković stigao u Vukovar na novu rundu pregovora: Pogledajte kako su ga dočekali DP-ovci