“Pokriti (zataškati) neko zlodjelo nije prihvatljivo i neće nikada biti prihvaćeno”, kazao je dotajnik Kongregacije za nauk vjere nadbiskup Charles J. Scicluna govoreći u četvrtak o novom papinom motu proprio o zlostavljanjima.
Svi moraju prijaviti zlodjelnika, a bit će zaštićen onaj koji prijavi zlodjelo, dvije su ključne točke papinske odredbe pod nazivom Vi ste svjetlost svijeta (Vos Estis Lux Mundi).
Nitko se ne smije osjetiti da je iznad zakona, da ga pravda neće dostići. Naš Gospodin Isus Krist poziva svakog kršćanina da bude sjajan primjer kreposti, cjelovitosti i svetosti, riječi iz Matejeva Evanđelja, prve riječi novoga motu proprija pape Franje, posvećenoga borbi protiv seksualnoga zlostavljanja koji su počinili svećenici i redovnici nad maloljetnicima. Ne smije se ni na koji način utjecati na istragu o zlostavljanju ili je izbjegavati. Papa ističe da zločin seksualnoga zlostavljanja vrijeđa Našega Gospodina, kod žrtava uzrokuje tjelesne, psihološke i duhovne rane, i šteti zajednici vjernika, te posebno spominje odgovornost koju apostolski nasljednici imaju u sprječavanju tih kažnjivih djela.
Dokument, koji je još jedan rezultat susreta o zaštiti maloljetnika, održanoga u Vatikanu u veljači ove godine, utvrđuje nova pravila u postupcima za suzbijanje seksualnoga zlostavljanja, te kako bi se zajamčila odgovornost biskupa i redovničkih poglavara u njihovu djelovanju. Nove odredbe se trebaju primjenjivati u cijeloj Katoličkoj crkvi. Novost je i obveza za sve biskupije u svijetu da do kraja lipnja 2020. godine organiziraju jedan ili više trajnih i javnosti dostupnih sustava za prijave seksualnoga zlostavljanja koje su počinili svećenici, korištenja pedopornografskoga materijala i prikrivanja zlostavljanja. Odluka u kojem će obliku biti ti sustavi prepušta se biskupiji.
Želi se postići da se osobe koje su pretrpjele zlostavljanje mogu obratiti lokalnoj Crkvi sigurne da će biti dobro primljene, zaštićene od odmazdi, te da će se njihove prijave ozbiljno shvatiti. Obvezu koju imaju svi crkvenjaci je da odmah prijave crkvenim vlastima sve informacije o zlostavljanju, propustima ili prikrivanju u slučajevima zlostavljanja. Ta se mogućnost daje i laicima. Svi koji budu prijavljivali zlostavljanja moraju biti zaštićeni od osveta i diskriminacija. Znakovita je i novost koja se odnosi na uključivanje u istragu nadbiskupa metropolita, u slučaju da je za zlostavljanje prijavljen neki biskup, a odredbe motu proprija predviđaju također i mogućnost metropolita da potraži pomoć kvalificiranih osoba među laicima.
Dakako da se osobu pod istragom smatra nedužnom sve dok se ne dokaže krivnja.
VIDEO - Papa Franjo na malom električnom automobilu stigao do pastoralnog centra na susret sa svećenicima
Je li ovo vrijedi i za ex vladiku Kačavendu i sve iz Irinejeve Srpske pravoslavne crkve, gdje ne samo siluju, već ima i smrtnih slučajeva?