Angela Merkel (63) dobila je danas povjerenje Bundestaga za svoju vladu velike koalicije demokršćana i socijaldemokrata (CDU/CSU-SPD) s 364 glasa, odnosno devet glasova više od potrebne većine, ali manje od 399 mogućih, koliko je bilo na raspolaganju iz dviju stranaka.
Protiv je glasovalo 315, a devet je bilo suzdržanih. Bivši ministar financija, a sada predsjednik Bundestaga, Wolfgang Schäuble, zaželio joj je uspjeh “na teškome putu”. Po ritualu, Merkel je nakon glasovanja prihvatila četvrtu kancelarsku obvezu. Bilo je za to potrebno gotovo šest mjeseci, odnosno 171 dan od izbora.
Duboke promjene
Dakle, i unutar koalicije 35 parlamentaraca nije glasovalo za novi mandat, ali, primjerice, 2013. njezinoj vladi odustala su dati glas 42 parlamentarca iz koalicije CDU/CSU-SPD.
Merkel je najavila da će njezino prvo putovanje biti u Pariz na razgovor s francuskim predsjednikom Emmanuelom Macronom uoči sastanka Europskog vijeća koji je na programu 22. i 23. ožujka. Merkel stalno govori o kompromisnoj vladi, jer je, primjerice, ključne položaje morala dati socijaldemokratima kao što je ministar financija Olaf Scholz. Dvije države žele jasno kazati što smatraju ključnim za EU.
Glasovanje u Bundestagu pokazuje da će Merkel imati težak put te je pitanje hoće li ta koalicija izdržati do kraja mandata. Novinar Mathieu von Rohr napisao je u tjedniku Der Spiegel da “era tradicionalnih velikih stranaka završava i u Njemačkoj”. Od kraja Drugog svjetskog rata dvije su se stranke, Demokršćanska i Socijaldemokratska, smjenjivale na vlasti, pa su onda zajedno bile na vlasti. Čini se da će “tom sporazumu uskoro doći kraj…Njemačka politika proživljava duboku promjenu”, piše Der Spiegel.
Umorni od istih poruka
Što su postali demokršćani, a što socijaldemokrati?
Rođeni u trećem tisućljeću živjeli su samo u doba Angele Merkel – “generacija Merkel”. Oni koji su izašli na izbore glasovali su, uglavnom, za sigurnost pod haljama “Mutti Merkel”, ali mnogi su umorni od političara koji govore uvijek iste stvari. Osim toga, kažu, glasovi mladih ne vrijede kao glasovi starijih, jer mladih između 18 i 30 godina ima samo 9,4 milijuna, a starijih od 60 godina ima čak 22,3 od 61,5 milijuna Nijemaca s pravom glasa.
U galeriji pogledajte fotografije iz Bundestaga:
.....dobro je..da se ne zavaravamo....stara neprijateljica je pobjedila