Lale Akgün

Njemačka političarka turskog podrijetla: Ugledajmo se na islam u BiH

Lale Akgün
Foto: DW/M. Smajić
22.03.2015.
u 17:23

Njemačka političarka turskog podrijetla misli da islam mora ići u korak s vremenom

 - Nama u Europi treba biti primjer islam koji se prakticira u BiH, kaže u razgovoru s DW-om Lale Akgün, njemačka političarka turskog podrijetla. No ona upozorava na sve veći utjecaj Saudijske Arabije.

Deutsche Welle: Gospođo Akgün, godinama se zalažete za jednu vrstu liberalnog islama. Znači li to da je potrebna modernizacija islama?

Lale Akgün: Želim islam koji ide u korak s vremenom. Želim jedan reformirani islam. Liberalni muslimani su oni muslimani koji su otvoreni za promjene, koji gledaju naprijed. Želim islam u kojem se poštuju ljudska prava i u kojem su žene i muškarci ravnopravni. Zalažem se za islam u kojem žena može biti imam i predvoditi vjernike na molitvi.

Često se čuje da je Njemačkoj, ali i Europi, potreban islam kakav se prakticira u BiH?

Da to je točno. Uvijek smo govorili da je bosanski islam za nas uzor. Međutim, moram priznati da sam prilikom mog posljednjeg posjeta BiH primijetila da Saudijska Arabija ima sve veći utjecaj na bosanski islam. Izgradnja džamija se promijenila. Međutim, imam još jedan lijep primjer koji je u vezi s bosanskim islamom i izgradnjom džamija. Po mom mišljenju prilikom izgradnje džamija se treba obratiti pažnja na, recimo, kulturne uvjete. Za mene su bosanske džamije uvijek bile dobar primjer kako su se ujedinili religija i kultura. Oduvijek sam željela da se džamije u Njemačkoj bar na sličan način grade kao u BiH.

Bez obzira što Bosna i Hercegovina njeguje takav islam, često smo svjedoci različitih izvještaja u kojim se navodi da je BiH jedan od regrutnih centara za radikalne skupine i da vehabijski pokret ima sve veći utjecaj. Kakva su vaša iskustva?

Često sam bila u Bosni. Za mene se BiH uvijek dokazivao kroz liberalni islam. Znate li zašto? Zato što bosanski islam već stotinama godina živi s drugim religijama. Kada ste u Sarajevu u isto vrijeme čujete glas mujezina i zvona s crkve. Tu su i franjevci. U BiH mnoge vjerske zajednice žive zajedno. Zbog toga je možda bosanski islam bio malo drugačiji. Rekla bih da se bosanski islam uspio otrgnuti od maglovitog kruga arapske kulture. Religija ne mora po svaku cijenu biti vezana za kulturu. Bosanski islam se spojio s bosanskom kulturom, s europskom kulturom. Zbog toga je on poseban. Za nas u Njemačkoj je važno da kažemo da smo muslimani i da želimo živjeti islam, ali ne želimo ostati u arapskoj kulturi.

Znači li to da je potrebna modernizacija islama?

Kao što sam rekla, mislim da islam mora ići u korak s vremenom. To mora biti islam koji odgovara mladim ljudima. Ljudi u Njemačkoj, ali i u cijelom svijetu istovremeno žele dvije stvari: žele biti muslimani i živjeti u današnjici. U jednom ranijem intervjuu sam rekla da modernizacija islama neće dovesti do stvaranja paralelnog društva. Naime, paralelna društva uopće ne možemo prihvatiti, ona su kontraproduktivna. Ali, ne smijemo zaboraviti da je isto tako kontraproduktivno ako pomislimo da su svi muslimani jedno društvo.

Lale Akgün je njemačka političarka turskog porijekla. Od 2002. do 2009. je bila zastupnica u njemačkom parlamentu.

>> Austrijski model islama: Nema više financiranja džamija i medresa iz Turske i S. Arabije

Ključne riječi

Komentara 18

TA
takitako
15:24 23.03.2015.

tako je to kada antiislamisti ne mogu naci argumente,pa onima sa istoka preporucuju zapadni islam,a sjevernima,juzni islam a nece da priznaju da je islam jedan jedini, kao sto jedna istina je svuda, samo lazovi je ignorisu

Avatar emilsalis
emilsalis
18:48 22.03.2015.

Ova zna Sarajevo samo po cevapima....

Avatar nocni_kupac
nocni_kupac
19:05 23.03.2015.

Admine zasto me uzimas na zub kad nikog ne vrijedjam Fasisto jedan.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije