Njemačkim nuklearnim elektranama više ne prijeti zatvaranje. Vladajuća koalicija postigla je dogovor prema kojem će se produljiti rad nuklearki, i to za 8 do 14 godina, prenosi Deutsche Welle.
Rad starijih nuklearnih elektrana bit će produljen za osam godina, a novijih za četrnaest, što je u prosjeku dvanaest godina dodatno. Iz vladinih krugova navode da će se pod starijim nuklearkama smatrati one koje su sagrađene do 1980. godine, a novijima one nakon 1980. Osim toga, neovisno o produljenju rada elektrana, energetski koncerni Eon, RWE, EnBW i Vattenfall moraju od 2011. godine (u trajanju od šest godina) plaćati poseban porez - 2,3 milijarde eura godišnje. Također moraju plaćati i doprinos za razvoj obnovljivih izvora energije.
Oporba i ekološke udruge oštro su kritizirale odluku vladajućih. Njemačka udruga za obnovljivu energiju (BEE) istaknula je da je "crno-žuta koalicija pokazala koliko nazaduje u pogledu pitanja energije". Gasnogovornik Greenpeacea također je oštro osudio postignuti dogovor.
Znaci da i kod njih nije to islo bas glatko, jer opasnost od nuklearki je realna , no zasad nema boljeg rjesenja. Ja mislim da bi mi trebali iskoristiti nas hidropotencijal, a imamo i obaveze u razvoju alternativnih izvora energije, na tome moze raditi i nasa industrija, pa u ukupnoj racunici ipak prolazimo najjeftinije. Na zalost nuklearka je skoro sasvim uvozna tehnologija, tu osim gradjevinarstva skoro da nista ne radimo sami, dakle velik odljev novca. Pokusavam saznati sto je sa serijom hidrocentrala na Savi oko ZG, o tome se prica desetljecima, postoji i dokumentacija, ali ocito gradjevinski lobi stvar baca u ladicu.