Christian Vilmar, stručni suradnik za nastavu DSD-a u Varaždinskoj županiji, u prepunom je srednjoškolskom amfiteatru što su ga do pucanja ispunili vedri ivanečki gimnazijalci, trideset i trojici učenika četvrtih razreda gimnazije s veseljem je uručio njemačke jezične diplome prvoga stupnja. Time je nova generacija ovdašnjih učenika s timom svojih profesora održala višegodišnju tradiciju njegovanja znanja i kulture njemačkoga jezika i na najljepši način obilježila Dan europskih jezika.
A da se njemački u Ivancu posebno cijeni, potvrđuje i podatak da je Srednja škola Ivanec među samo pet škola u Hrvatskoj u kojima je učenicima omogućeno pohađanje dodatne jezične nastave, s polaganjem ispita više razine znanja jezika i dobivanje diplome koja donosi važne pogodnosti – omogućuje upis na fakultete na njemačkom jezičnom području te dodatne bodove kod upisa na naše fakultete.
– Interes za učenje njemačkoga jezika u našoj školi jako je velik. U prvim razredima isprva ih se prijavilo čak 59, što nam je bilo i previše. Sada ih je 40, ali i to je puno. Što se tiče 33 učenika koji su dobili diplome, to je odlična generacija. Svi su vrlo redovito dolazili na nastavu – tvrdi prof. Silvija Buder Hogge i dodaje da su učenicima uključenima u program jako privlačni tematski izleti, a pogotovo predstojeći dvodnevni izlet u Salzburg i na Oktoberfest u Münchenu. U program DSD-a uključeni su svi profesori njemačkoga jezika u toj školi, uz nju i Vladimir Zagrajski, Sanja Biškup i Romana Trefil.
– Unatoč velikim obvezama i čak 18 predmeta u školi, nastava njemačkog jezika nije nam bila opterećenje – potvrdili su nam maturanti Irena Rogina, Darija Putar, Mario Hrg i Ivan Šumečki. Zanimljivo je da je studij njemačkoga jezika svima njima jedna od opcija u izboru predstojećeg studija.
Nakon uvodnih riječi ravnateljice prof. Branke Pavić, koja je kazala da će svečanosti dodjele DSD diploma prijeći u tradiciju, Dan europskih jezika učenici su dovitljivo obilježili. Publici su pokazali mnoštvo slajdova i fotografija te na stranim jezicima govorili o svom usavršavanju jezičnoga znanja u Engleskoj i o dojmovima s terenske nastave u Austriji. Sa zanimanjem su slušali i pljeskom nagradili dvije učenice koji su im slikom i riječima prenijele svoje dojmove s Olimpijskih igara u Londonu. Izrazili su zadovoljstvo što će ulaskom Hrvatske u EU i oni postati dio velike europske obitelji mladih kojoj će se spremno moći priključiti, bez frustracija zbog jezičnih barijera. I što je jako lijepo, radom koji je jedna učenica pročitala na izvornom bednjanskom govoru, pokazali su da, unatoč okrenutosti Europi i novim vrijednostima, ne zaboravljaju svoj jezik i baštinu.