ULAZAK U EUROZONU

Njemački financijski stručnjak: Hrvatska nije spremna za euro

euro
Tomislav Miletic/PIXSELL
28.12.2021.
u 13:45

Hrvatska planira ulazak u eurozonu početkom 2023. No neki financijski stručnjaci, poput bivšeg člana Izvršnog odbora Europske središnje banke Otmara Issinga, smatraju da Hrvatska na to još nije spremna.

Kao jedan od glavnih ciljeva hrvatske vanjske politike već godinama se, pored ulaska u Schengenski prostor, navodi i ulazak zemlje u eurozonu. Taj cilj bi se trebao ostvariti početkom 2023. za što Hrvatska ima i podršku Bruxellesa. No ima nekih ekonomista poput bivšeg člana Izvršnog odbora Europske središnje banke (ESB) Otmara Issinga koji smatraju da bi ovaj ulazak bio preuranjen, piše Deutsche Welle.

Kako je rekao u intervjuu Frankfurter Allgemeine Zeitungu (FAZ) trenutno niti jedna zemlja nije spremna za ulazak u eurozonu. "Ja trenutno ne vidim niti jednu zemlju koja je dovoljno spremna za ulazak u eurozonu", rekao je Issing za FAZ povodom skorašnje dvadesete obljetnice uvođenja eura u opticaj 1.siječnja 2002.

"Ne može se reći da svaka nova članica eurozone nužno pridonosi slabljenju eura. No te zemlje moraju jamčiti trajnu stabilnost. Nije dovoljno srediti se za vjenčanje i nakon toga se opet vratiti starim navikama", rekao je Issing koji je od 1998. do 2006. obnašao i ulogu glavnog ekonomista ESB-a i na toj funkciji u dobroj mjeri bio zaslužan za strateško planiranje uvođenja eura.

Posljednja je u eurozonu 2015. ušla Litva a trenutno ulasku osim Hrvatske stremi i Bugarska. Zapravo su prema ugovoru o članstvu sve članice Europske unije u trenutku kada ispune kriterije dužne prihvatiti zajedničku valutu. Od toga su zbog posebnih klauzula u ugovoru izuzete Danska i Velika Britanija, koja je u međuvremenu i izišla iz Europske unije.

Issing smatra da je heterogenost članica eurozone a time i različita težišta kada su u pitanju interesi već sada veliki problem za ESB. On smatra da bi se guverneri nacionalnih središnjih banaka trebali držati zajedničkog kursa a ne slijediti nacionalnu financijsku politiku.

Issing je obranio euro od optužbi da je njegovim uvođenjem sve poskupjelo. "To vrijedi za dnevne potrepštine pa je zato i dojam takav. No kada gledamo izdatke koji troše najveći dio kućnog budžeta poput troškova za stanarinu ili grijanje, oni su ostali stabilni i nakon uvođenja eura", kaže Issing za FAZ.

Issing, koji je prije preuzimanje dužnosti u ESB-u istu funkciju obnašao i u Njemačkoj središnjoj banci, je rekao kako se i tadašnja odluka da se na novčanice eura otisnu simboli koji nisu povezani s nacijama bila odluka koja se pokazala ispravnom. "Zamislite da su Francuzi htjeli na novčanicu staviti Napoleona. Kako bi na to reagirale zemlje koje je Napoleon okupirao. Zato smo se odlučili za simbolični motiv mostova", prisjeća se Issing.

 

 

Ključne riječi

Komentara 46

BR
Brijest1
14:11 28.12.2021.

Da se pita Deutsche Welle, Hrvatska bi jos bila u Sugoslaviji.

Avatar kastanjer2
kastanjer2
13:49 28.12.2021.

"Ja trenutno ne vidim niti jednu zemlju koja je dovoljno spremna za ulazak u eurozonu" - kaže. Odnosi li se to i na Njemačku?

ZG
Zeljko Grabar
14:17 28.12.2021.

U prvom redu rijec je o jednom "bivsem" koji sad najedanput soli pamet drugima ne obazirajuci se na zakljucka onih gremija koji su mjerodavni za procjenu bilo koje zemlje za pristup euru. Interesantno je da je isti bio jedan od glavnih Merkrlicinih guraca Grcke u eurozonu a koliko je Grcka bila i koliko je jos danas spremna za eurozonu to je cak i bedacima sa Balkana poznato kroz onu staru narodnu "duzan si ko Grcka". Ali izgleda da Hrvatska nekome smeta pogotovo poslije kupnja aviona iz Francuske, jer pri ovom poslu nije Njemacka uzela svoju pinku. Interesantni su ti bankari i strucnjaci kako im se vraca moc procjenjivanja tek kad postanu bivsi, ali kad su u preplacenim foteljima svi sviraju u istom orkestru ovisno tko dirigira, a sad izgleda da je dirigentska palica izasla iz Berlina.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije