Njemačka preuzima predsjedanje Europskom unijom u drugoj polovici 2020., neposredno nakon Hrvatske. U rujnu je izaslanstvo njemačkih parlamentaraca Sjeverni Jadran koje radi na odnosima Berlina sa Slovenijom i Hrvatskom stiglo na razgovor u Zagreb. Kako su to opisali u četvrtak hrvatskim novinarima u glavnom gradu Njemačke, umjesto razgovora o predsjedanju Europskom unijom, što je goruće pitanje u Bruxellesu, hrvatske je zastupnike mnogo više zanimao razgovor o pravima Hrvata u susjednoj Bosni i Hercegovini.
- Kad smo razgovarali s parlamentarcima i vladinim dužnosnicima, gotovo su svi govorili da bi problem Hrvata u BiH trebao biti riješen na neki način u vrijeme hrvatskog predsjednja Unijom. Nismo očekivali da će to biti jedan od ciljeva Hrvatske prilikom predsjedanja EU, a bila je dominantna tema tijekom naših sastanaka. Prilikom razgovora s nekim, to bi potrošilo oko tri četvrtine vremena – rekao je njemački parlamentarac Christian Wirth iz krajnje desne Alternative za Njemačku (AfD) koji je zatim govorio i o problemu prevelikog utjecaja Hrvatske u gospodarstvu što su čuli od mnogih njemačkih poduzetnika.
- Nismo očekivali da dio hrvatskih parlamentaraca iz grupe njemačko-hrvatskog prijateljstva živi u BiH – rekla je Marie-Luise Dött parlamentarka vladajuće Kršćansko-demokratske unije (CDU). Podsjetimo, predsjednik te grupe u saboru dugogodišnji je visokopozicionirani član obaju HDZ-a u BiH Božo Ljubić.
- Isto je tako mnogo ljudi rođeno u Bosni i Hercegovini, ima mnogo veza s tom zemljom pa pokušavaju utjecati na budućnost odnosa između dvije zemlje što je razumljivo – nastavila je političarka CDU-a koja je Hrvate u BiH usporedila s odnosima danske manjine u Njemačkoj.
Osim o ovoj temi, kako stoji u priopćenju Hrvatskog sabora, govorili su o odnosima Hrvatske i Njemačke, akcijskom planu koji su dvije zemlje potpisale te, kako piše, potrebama daljnjeg jačanja demokratskih procesa u zemljama kandidatkinjama za članstvo u EU-u hrvatskoga istočnog susjedstva. Bosna i Hercegovina u priopćenju nije spomenuta, a iznenadila je i njemačke zastupnike.
Prije mjesec dana hrvatski se premijer Andrej Plenković susreo sa šefom Europskog vijeća Donaldom Tuskom te se osvrnuo na hrvatske prioritete predsjedanja Unijom.
- Pojasnio sam četiri bloka naših prioriteta – prvi dio koji se odnosi na gospodarski rast, unutarnje tržište, koheziju i klimatske promjene, drugi koji se odnosi na sve teme vezane na jučerašnji forum Azije i Europe, a to je povezivost; treći blok se odnosi na unutarnju i vanjsku sigurnost, a četvrti blok je jačanje globalne uloge Europske unije. Svi ti prioriteti dobro su prihvaćeni od svih naših sugovornika – rekao je Plenković. Ni on nije spomenuo Bosnu i Hercegovinu ili Hrvate koji žive u toj zemlji.
Sigurna sam da nas premijer najbolje zna stanje u drzavi i koji bi nam trebali biti prioritetni ciljevi