Grad Osijek među rijetkim je gradovima koji osim klasičnih potpora za novorođeno dijete - dijeli i potpore posvojiteljima, a od ove godine, kao prvi grad u Hrvatskoj, kreće i s novom demografskom mjerom – financijskim potporama mladim obiteljima za medicinski pomognutu oplodnju. Za tu mjeru u proračunu Grada Osijeka osigurano je pola milijuna kuna, a bračni ili izvanbračni parovi u tekućoj će godini moći ostvariti pravo na sufinanciranje troškova za najviše dva pokušaja medicinski pomognute oplodnje – priopćili su iz gradske uprave.
Ova demografska mjera već je ranije pobudila veliki interes javnosti. Dogradonačelnika Žana Gamoš ističe kako je Grad Osijek, s obzirom na visoke troškove medicinski pomognute oplodnje, prepoznao potrebu pružanja potpore obiteljima koje pokušavaju ostvariti svoju želju za roditeljstvom.
- Prvi smo grad koji je učinio iskorak s ovom konkretnom demografskom mjerom i vjerujemo da ćemo potaknuti i druge gradove u Hrvatskoj da krenu ovim putem – poručila je Gamoš.
Grad Osijek ovom će mjerom sufinancirati troškove medicinski pomognute oplodnje koja je provedena u ovlaštenoj zdravstvenoj ustanovi na području grada Osijeka u iznosu od 60 posto ukupnih troškova, a najviše s 9000 kuna. Osim toga, u iznosu od 50 posto ukupnih troškova, a najviše sa 7500 kuna sufinancirat će i troškove medicinski pomognute oplodnje koja je provedena u ovlaštenoj zdravstvenoj ustanovi na području Republike Hrvatske, ali i u inozemstvu, za zdravstvenu uslugu koja se ne nudi u Hrvatskoj.
Prema riječima osječke dogradonačelnice, Grad želi nastaviti, ali i poboljšati pozitivan demografski trend. Iz gradske uprave navode kako „podatci relevantnih javnih izvora pokazuju kako je Grad Osijek rekorder po broju novorođene djece u 2020. godini, dok se temeljem broja zahtjeva za naknade za novorođenčad procjenjuje kako je prošle godine na području Osijeka rođeno 900 beba“.
Voditelj Zavoda za humanu reprodukciju i medicinski pomognutu oplodnju prof. dr. sc. Siniša Šijanović podsjetio je kako Zavod više od 20 godina obavlja medicinski pomognutu oplodnju te kako su unazad pet godina uložili 5 milijuna kuna u ljudstvo i opremu, u čemu je pomogao i Grad Osijek.
- Rezultat toga je povećani broj postupaka medicinski pomognute oplodnje. Uspješnost po svježem embrio transferu je 31 posto, a po odmrznutom embrio transferu 50 posto. To znači da smo za nijansu bolji od hrvatskog prosjeka – rekao je dr. Šijanović dodajući kako nema razloga da parovi odlaze u druge centre jer osječki Zavod ima visoki standard, kvalitetu i rezultate.
Pravo na sufinanciranje troškova u okviru ove mjere imaju punoljetni i poslovno sposobni bračni i izvanbračni partneri, državljani Republike Hrvatske. Podnositelj zahtjeva mora imati neprekidno prijavljeno prebivalište u Gradu Osijeku najmanje godinu dana neposredno prije podnošenja zahtjeva, a bračni ili izvanbračni partner u trenutku podnošenja zahtjeva.
Zahtjev se već od danas može podnijeti Upravnom odjelu za socijalnu zaštitu, umirovljenike i zdravstvo za završene postupke od 1. siječnja do 31. prosinca 2021., i zaprimat će se sve do iskorištenja sredstava planiranih za 2021.
Uvode se besplatne COVID putovnice
Mislim da se tuđa bezgranična sreća što može ipak imati svoje dijete, nimalo neće svidjeti dušebrižnicima s Kaptola. Plenković će im morati udovoljiti da spale pokoju vješticu u Osijeku, a žene koje žele djecu nek idu u Sloveniju.