WASHINGTON - Američki predsjednik George Bush ni u izravnim razgovorima s nekolicinom svjetskih lidera nije dobio nikakva konkretna obećanja za pomoć, ni u novcu ni u vojnicima.
Njegova administracija procjenjuje da su trenutačno pozicije u Vijeću sigurnosti toliko slabe da će za lobiranje i pregovaranje o novoj rezoluciji, koja predviđa slanje plavih kaciga u Irak, Sjedinjenim Državama trebati barem mjesec dana, a i tada, ako rezolucija prođe, neće imati osobitu težinu jer svi potencijalni donatori novca i vojnika traže da u njoj bude vrlo precizno vremenski određen plan prijenosa vlasti u Iraku.
Iako se govori o tome da je Bush ipak uspio načiniti barem polovicu prvog koraka, ipak se većina komentatora slaže da se mnoge zemlje priklanjaju francuskoj zamisli da bi prijenos vlasti na Iračane treba biti vrlo brz.
U međuvremenu, Pentagon će morati posegnuti za iznimno nepopularnom mjerom, a to je mobilizacija Nacionalne garde i pričuvnika. Kako je Pentagon svojedobno objavio, Sjedinjene Države od UN-a u rezoluciji traže oko 15 tisuća vojnika, što znači da će u sljedeća dva mjeseca morati mobilizirati barem toliko pričuvnika i gardista.
Za američku javnost to bi mogla biti izrazito nepopularna mjera jer je u posljednje dvije godine već mobilizirano više od dvjesto tisuća rezervista i pripadnika Nacionalne garde, i to za ratove u Afganistanu i Iraku, što je najveća mobilizacija civila od Drugog svjetskog rata.
Kako iz Iraka stiže sve više loših vijesti i kovčega s tijelima poginulih američkih vojnika, u administraciji raste zabrinutost da bi cijena koju će Bush za to platiti mogla biti vrlo velika. (Ma.Š.)