PLANET POLITIKE

Nova runda pokera na Balkanu

22.12.2005.
u 19:11

I Srbima i Rusima igre oko Mladića dobro su došle jer bjegunca mogu dobro "uložiti" u novoj kartaškoj rundi

Bruxelles je prekinuo pregovore o pridruživanju i stabilizaciji sa Srbijom i Crnom Gorom zato što Karadžić i Mladić nisu izručeni. Pregovori o stabilizaciji i pridruživanju s EU poklopili su se s početkom pregovora o budućem statusu Kosova i sa skorašnjim referendumom o neovisnosti Crne Gore, što je u Srbiji, čiji parlament većinski tvore šešeljevci i Miloševićevi socijalisti, od čije podrške ovisi Koštuničina vlada, izazvalo najrazličitije reakcije.

Dosad je bilo jasno da se Ratko Mladić, koji uživa podršku vojno-obavještajnih krugova, neće predati. Rasim Ljajić, odgovoran za odnose s Haaškim sudom, izjavio je nedavno kako ne vjeruje da će do predaje doći: "Da se Mladić htio predati, već bi to bio učinio." Miloševićevim socijalistima, koji imaju utjecaja u obavještajnim krugovima, nikako nije bilo u interesu da se na vrhuncu suđenja Miloševiću odjednom u Haagu pojavi Ratko Mladić, koji bi imao štošta reći što bi dodatno teretilo "vožda".

Međutim, sada je na scenu očito stupila i ruska obavještajna služba, koja je zajedno sa srpskim kolegama navodno "locirala" Mladića. Valja se prisjetiti kako se nakon NATO-ova bombardiranja Srbije i invazije na Kosovo 1999. godine ruski odred iz Tuzle iznenada pojavio na Kosovu i munjevito zaposjeo prištinsku zračnu luku. Bivši kagebeovac Putin danas nastoji putem još dobro očuvane mreže komunističkih agenata u inozemstvu i novostvorene agencije Gasprom za zemni plin (u koju je ušao i bivši njemački kancelar Schröder) ponovno zadobiti kontrolu i utjecaj u Europi. Kosovo je Rusima važno. Tamo je danas američka vojna baza Bondsteel. I Srbima i Rusima igre oko Mladića dobro su došle jer bjegunca mogu dobro "uložiti" u novoj balkanskoj rundi pokera. Nema sumnje da će Moskva snažno podržavati Tadićevu i Draškovićevu opciju o dva entiteta na Kosovu, albanskom i srpskom. Bolja srpska pregovaračka pozicija neizbježno jamči Rusima veći utjecaj na Balkanu. Sve bi to čak moglo dovesti i do novog, polijehladnoratovskog sučeljavanja u regiji. Može, ali i ne mora.

S druge strane, najnoviji razvoj dovodi u pitanje i dosadašnju bruxellesku politiku ravnomjerne raspodjele krivnje za rat. U vodu bi mogla pasti i formula, po kojoj je mahanje članstvom u elitnom klubu EU najbolji mamac za kooperativnost u jugoistočnoj Europi. U Bruxellesu bi svakako trebali pročitati najnovija istraživanja beogradskog Centra za slobodne izbore i demokraciju (CESID) u Srbiji. Manje od 50 posto ispitanika smatra da je demokracija učinkovit model za uređenje društva. Čak je 48 posto ispitanika izjavilo da je komunizam bio "dobar model".

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije