U poljima nedaleko od vukovarskog prigradskog naselja Sotin u četvrtak je, u popodnevnim satima, pronađena masovna grobnica s najmanje tri tijela ubijenih osoba u prosincu 1991. godine. Grobnica je pronađena uz kanal, gdje je bila pokrivena zemljom.
Ministar branitelja Predrag Matić na današnjoj izvanrednoj konferenciji za novinare, koja je održana odmah pokraj mjesta grobnice gdje se još vrše iskapanja i istraživanja, rekao da je riječ o grobnici u kojoj je bilo pokopano više tijela, ali iz koje su tijela, vjerojatno da bi se sakrio trag, premještena tijekom 1997. godine na drugu lokaciju koja se nalazi kod nekadašnje klaonice u Sotinu.
– Ovo je poslije 22 godine prva službena suradnja srbijanske i hrvatske strane kada je riječ o nestalim osobama. Do suradnje koje je došlo kada politika više nije bila u središtu humanitarnog pitanja, istaknuo je Matić.
Ministar je potvrdio informacije da je u određivanju točne lokacije masovne grobnice pomogao i jedan od nekadašnjih mještana Sotina koji je početkom veljače uhićen u Srbiji zbog sumnje da je sudjelovao u izvršenju ratnog zločina u ovom naselju. Naime, hrvatska strana je znala za lokaciju, ali nikako nisu uspjeli pronaći ostatke tijela. Jedan od počinitelja u četvrtak je doveden na mjesto zločina gdje je prstom pokazao točnu lokaciju poslije čega su odmah i pronađena tijela.
U veljači su u Srbiji uhićeni Dragan Lončar i Žarko Milošević, kojima bi se uskoro mogao priključiti još neki od sudionika zločina. Prema optužnici oni su 24. prosinca 1991. godine, kada su preostali Hrvati u Sotinu obilježavali Badnjak, pokupili skupinu od 16 civila, odveli ih izvan sela i tamo pobili pucajući iz automatskih pušaka.
Na području Vukovara do sada je pronađen veći broj masovnih grobnica, ali je ovo prvi put, koliko se Vukovarci sjećaju, da je neki od počinitelja ratnog zločina došao kako bi pokazao mjesto gdje su ubijeni i pokopani. Na mjestu masovne grobnice danas su bili i neki mještani Sotina koji nisu skrivali emocije nadajući se da je konačno poslije 22 godine riješena sudbina njihovih najmilijih.
– Još od početka 90-ih godina mi znamo da su oni ovdje negdje pokopani, ali nismo nikad uspjeli pronaći pravu lokaciju. Sada je i to riješeno. Nadamo se i da ćemo kod klaonice pronaći ostatke drugih tijela. Ipak, mislim da ovo nije dobro napravljeno i da se s objavom u medijima moglo sačekati. Sve kontakte i radnje sa srbijanskim tužiteljstvom odradili smo mi, članovi obitelji. Što ako kod klaonice ne bude druga grobnica? Hoće li i onda iz Srbije neki od uhićenih htjeti doći i pokazati pravu lokaciju, zapitao je Igor Matijašević koji i danas traga za ubijenim ocem Ivicom.
Hrvatska trenutačno traga za 1703 nestale osobe što je, u odnosu na početak 90-ih kada se na popisu nalazilo više od 18.000 imena, ipak ogroman pomak u rješavanju problema.
– Nećemo stati nikada, ali bojim se da isto tako nikada nećemo riješiti pitanja svih nestalih, rekao je ministar Matić.
Inače, na popisu od 1703 nestale osobe nalazi se i još 25 mještana Sotina, dok mještani tvrde da se traga za 31 osobom. Kako god, mještani ne skrivaju nezadovoljstvo do sada napravljenim u rješavanju pitanja ratnih zločina u ovom vukovarskom prigradskom naselju.
– Činjenica je da se moglo i moralo više učiniti. Radilo se godinama neprofesionalno. Hrvatska optužnica protiv 17 mještana prvo je izašla u novinama tako da su svi pobjegli prijeko u Srbiju. Budući da se radilo sporo, odlučili smo slučaj prebaciti u Srbiju, gdje su ove godine uhićene dvije osobe, a istraga se vrši protiv još nekoliko njih koji su sumnjivi i dovode se u vezu s ubojstvom naših sumještana. Nadamo se da će se početkom suđenja Lončaru i Miloševiću saznati mnogo toga i da će slučaj konačno biti riješen, nestali pronađeni, a krivci kažnjeni – rekao je Matijašević.
>>U Beogradu pokrenuli istragu srpskih zločina u Vukovaru