Nedavne satelitske snimke otkrile su značajna proširenja dvaju ključnih iranskih postrojenja za proizvodnju balističkih projektila, što američki istraživači tumače kao povećanje proizvodnje. Ovaj zaključak potvrdila su tri visoka iranska dužnosnika. Proširenje postrojenja Modarres i Khojir, smještenih blizu Teherana, uslijedilo je nakon sporazuma iz listopada 2022. godine, kojim je Iran pristao isporučiti projektile Rusiji za rat protiv Ukrajine. Teheran također isporučuje projektile jemenskim hutistima i libanonskoj militantnoj skupini Hezbollah, prema američkim dužnosnicima.
Fotografije koje je snimila komercijalna satelitska tvrtka Planet Labs, prikazuju više od 30 novih zgrada na ovim lokacijama. Jeffrey Lewis s Instituta za međunarodne studije Middlebury u Montereyu ističe da su mnoge strukture okružene zemljanim gredama, koje su dizajnirane za sprječavanje eksplozija visoko zapaljivih materijala, piše Reuters.
"Takvi zemljani radovi povezani su s proizvodnjom projektila i dizajnirani su da zaustave eksploziju u jednoj zgradi od detoniranja visoko zapaljivih materijala u obližnjim strukturama.", kaže Lewis. Trojica iranskih dužnosnika, koji su željeli ostati anonimni, potvrdili su da se postrojenja Modarres i Khojir proširuju kako bi se povećala proizvodnja konvencionalnih balističkih projektila.
Jedan od dužnosnika izjavio je: "Zašto ne bismo?", dok je drugi dužnosnik dodao: "Nove zgrade također će omogućiti udvostručenje proizvodnje dronova, koji će biti prodani Rusiji, a isporučivat će se i Hutijima i Hezbollahu." Reuters nije mogao neovisno potvrditi komentare iranskih dužnosnika. Iranska misija pri Ujedinjenim narodima nije odgovorila na zahtjev za komentarom, a Teheran je ranije negirao isporuku dronova i projektila Rusiji i hutistima. Hezbollahov ured za medije također nije odmah odgovorio na zahtjeve za komentar.
"Povećanje iranske proizvodnje oružja neće imati nikakvog utjecaja na Jemen jer hutisti sami razvijaju i proizvode projektile.", reklao je glasnogovornik hutista, Mohammed Abdulsalam . Lewis i njegov kolega Decker Eveleth analizirali su slike kao dio Middlebury projekta koji prati iransku raketnu infrastrukturu.
"Znamo da je Rusija u potrazi za jeftinim raketnim kapacitetima i okrenula se Iranu i Sjevernoj Koreji.", kazao je Lewis. No, Moskva i Pjongjang demantirali su transfer projektila Rusiji. Rusko veleposlanstvo u Washingtonu i misija Sjeverne Koreje pri Ujedinjenim narodima nisu odmah odgovorili na zahtjeve za komentarom.
Povećanje iranske proizvodnje oružja zabrinjava SAD i Izrael, jer pomaže u održavanju ruskog napada na Ukrajinu i jača napade Hezbollaha na Izrael. "Sjedinjene Države provele su razne mjere, uključujući sankcije, s namjerom da ograniče proizvodnju i izvoz iranskih projektila i bespilotnih letjelica.", kazali su iz američkog Vijeća za nacionalnu sigurnost.
GALERIJA Stravičan napad Rusa na centar Kijeva: Teško pogođena najveća dječja bolnica u Ukrajini