Objavljeni rezultati predsjedničkih izbora

Iran izabrao reformista, ali glavni lider ostaje ajatolah

storyeditor/2024-07-06/pezeskian.JPG
Foto: Majid Asgaripour/WANA/Reuters
1/6
07.07.2024.
u 06:00

Novi predsjednik obećao je da će se baviti ženskim pitanjima, slobodom pristupa internetu te političkim i društvenim slobodama

Dragi ljudi Irana, izbori su gotovi i ovo je samo početak naše suradnje – rekao je svojim pristašama novoizabrani predsjednik Irana Masoud Pezeshkian ističući kako je "težak put pred njima i neće biti jednostavan ne bude li zajedništva, empatije i povjerenja". – Pružam vam ruku i kunem se svojom čašću da vas neću ostaviti same na ovom putu. Ne ostavljajte ni vi nas same – poručio je Masoud Pezeshkian koji je pobijedio svog konzervativnog protivnika Saeeda Jalilija, bivšeg vodećeg nuklearnog pregovarača i šefa najvišeg sigurnosnog tijela, s razlikom od 2,7 milijuna glasova. Izbori su održani u petak, a rezultati objavljeni jučer.

Problemi s vanjskim svijetom

– Ako pokušam, a ne uspijem ispuniti obećanja iz kampanje, reći ću zbogom politici i neću nastaviti. Nema smisla trošiti naše živote, a ne uspijevati služiti našem dragom narodu – poručio je 69-godišnji Pezeshkian koji je dobio potporu bivših predsjednika Mohammada Khatamija i reformista Hassana Rouhanija. Što se tiče njegova protukandidata, koji ima 58 godina, on je posebno uživao potporu Mohammada Baqira Qalibafa, koji je u prvom krugu osvojio 13,8 posto glasova. Pezeshkian je imao podršku većine reformističkog bloka od ranih faza izbora.

Pezeshkian smatra da se unutarnji problemi Irana ne mogu riješiti bez rješavanja problema s vanjskim svijetom. Naglašava da se državna uprava temelji na konstruktivnom ophođenju sa svijetom na temelju dijaloga i pregovora s različitim državama. Pezeshkian poziva na poboljšanje odnosa između Irana i zapadnih zemalja, posebice Amerike, na temelju tri stupa: ponosa, mudrosti i interesa.

POVEZANI ČLANCI:

Najavio je da bi među najveće prioritete svoje vlade stavio oživljavanje nuklearnog sporazuma, što je u interesu Irana, a da nije tako, govori, bivši američki predsjednik Donald Trump iz njega se ne bi svojedobno povukao. Također smatra da je u interesu Irana olakšati trgovinu s drugim zemljama. Istaknuo je da će prekinuti nesuglasice među političkim snagama za koje kaže da su glavni uzrok problema u zemlji i tražiti pomoć najboljih stručnjaka. Obećao je da će pratiti probleme radnika, umirovljenika i zaposlenika te raditi na uklanjanju siromaštva, diskriminacije i korupcije u zemlji. Obećao je i pozitivno bavljenje ženskim pitanjima, slobodom pristupa internetu, ustavnim pravima nacionalnosti te političkim i društvenim slobodama.

Iako mnogi analitičari vjeruju kako će pobjeda reformista Masouda Pezeshkiana dovesti do radikalne promjene kako u unutarnjoj tako i u vanjskoj politici, a posebice prema EU i SAD-u, do toga sigurno neće doći jer predsjednik se smatra drugim čovjekom u strukturi vlasti u Iranu, nakon vrhovnog vođe ajatolaha Alija Hameneija, koji ima zadnju riječ o svim strateškim pitanjima, a ujedno je i vrhovni zapovjednik iranskih oružanih snaga.

Sjena Donalda Trumpa

Iako je njegova želja otvaranje i možda popuštanje prema Zapadu, odnosno SAD-u, on ne može sam donositi odluke jer mora imati zeleno svjetlo prvenstveno od ajatolaha Hameneija, a zatim od iranske Revolucionarne garde. Iran je već imao po dva mandata, odnosno osam godina, reformiste predsjednike Mohammada Khatamija i Hassana Rouhanija, međutim, nisu ništa uspjeli napraviti iako su obećali otvaranje prema Zapadu, ukidanje sankcija itd. Glavni problem novom predsjedniku bit će ponovno pokretanje pregovora o nuklearnom sporazumu što će, po svemu sudeći, biti teško, pogotovo ako će Donald Trump biti novoizabrani predsjednik SAD-a koji je i napustio nuklearni sporazum Irana i svjetskih sila.

>> FOTOGALERIJA Rat u Gazi: Život u Rafahu

storyeditor/2024-07-06/pezeskian.JPG
1/23

Komentara 4

GN
GNKDZ1986
08:15 07.07.2024.

Napokon netko normalan i prozapadni u Iranu.

AS
Asirijac
07:51 07.07.2024.

Fasisti su ”visoko digli nos”. Dok su rusi bili u njemackoj bili su mirni. Od 90-ih su se povampirili i opet bi svijet - po svojoj volji. To nije demokracija nego - fasizacija. Previse su se poceli baviti drugim zemljama, ukljucujuci i Ukrajinu i prilagodjavati zemlje svojim fasistickim(”demokratskim” nacelima u potpunosti zanemarujuci tradicionalne odnose tih zemalja.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije