Opljačkala ju je, a onda joj zavezala usta, pojačala televizor i zatvorila sve prozore kako pozive upomoć Vesne Škulić nitko od susjeda ne bi čuo. Satima je prekjučer trajala borba za život bivše SDP-ove saborske zastupnice koja je na leđima, u položaju u kojem inače ne smije biti jer joj onemogućava disanje, a u koji ju je položila njezina asistentica, čekala reklame misleći kako je to dobar trenutak da zove pomoć jer ljudi tada obično utišaju svoje televizore. Bila je u pravu ta hrabra žena koja je jučer, usred svoje tragedije, još jednom upozorila kako Hrvatska već dvadeset godina obećava Zakon o osobnoj asistenciji, a on nikako da ugleda svjetlo dana, što osobe s invaliditetom prisiljava da pomoć traže i plaćaju same. Odnosno, ne moraju ako im je dovoljno da osoba koja im pomaže u svakodnevnim aktivnostima bude s njima četiri sata dnevno, ne uključujući, naravno, vikende i praznike. Pravilo je to, objašnjavaju nam u Uredu pravobraniteljice za osobe s invaliditetom, u kojem kažu i kako se asistenti dobivaju preko udruga.
– Usluga osobne asistencije se, unatoč iznimnoj važnosti za samostalnost i kvalitetu života osoba s invaliditetom, od 2006. godine pruža isključivo putem projekata udruga i nije zakonski regulirana – objašnjava nam pravobraniteljica Anka Slonjšek pa navodi i probleme koji proizlaze iz izostanka tog zakonskog okvira.
Kako kaže, nema učinkovitog mehanizma kontrole i nadzora rada asistenata, nereguliran je postupak njihova angažiranja, a i same naknade asistenata vrlo su niske, što dovodi do privlačenja kadra s neprovjerenim i nezadovoljavajućim kompetencijama. Otprilike 2000 kuna neto mjesečno zarađuju asistenti, odnosno satnica im je niža od minimalne, a i to bi se Zakonom o osobnoj asistenciji trebalo promijeniti. Budući da se njegov nacrt najavljivao za kraj prošle godine, pitali smo Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike u kojoj je fazi. U završnoj, kažu.
– Prvo čitanje u Hrvatskom saboru planirano je u četvrtom tromjesečju 2022. godine, a njegovo donošenje u prvom tromjesečju 2023. godine – kažu u Ministarstvu pa dodaju da će se zakonom "definirati usluga osobne asistencije, način ostvarivanja usluge osobne asistencije, financiranje usluge, pružatelj usluge te druga pitanja značajna za uslugu osobne asistencije".
Osobna asistencija, inače, uključuje uslugu osobnog asistenta, tumača znakovnog jezika i videćeg pratitelja, a trenutačno se 2292 osobe brinu za više od 7000 osoba s invaliditetom i asistiraju im, kažu u Ministarstvu, iz kojeg su istaknuli i da se godišnje iz proračuna "za uslugu osobne asistencije" izdvaja više od 148 milijuna kuna.