ZAGREB - Organizacija Novinari bez granica (RSF) u ponedjeljak je osudila suspenziju HRT-ovih novinara Danka Družijanića i Gorana Rotima zbog objavljivanja izjave hrvatskog predsjednika Stjepana Mesića u kojoj je on s odobravanjem govorio fašističkoj povijesti Hrvatske tijekom 2. svjetskog rata, priopćeno je iz RSF-a.
Ravnatelj HRT-a Mirko Galić, pojašnjava RSF, dvojicu je urednika suspendirao zbog "pomanjkanja profesionalizma". "Galić, trenutačno kandidat za veleposlanika u Francuskoj, očito je smatrao prikladnim da navedeni dvojac kazni zato što su predsjednika stavili u neugodan položaj. No, Galić je zanijekao istinitost te tvrdnje", navodi se u priopćenju RSF-a.
"Suspenziju ove dvojice novinara smatramo pretjeranom", stoji u priopćenju RSF-a. "Šokirani smo jer je ravnatelj nacionalne televizije spreman upotrijebiti auto-cenzuru kako bi zadovoljio predsjednika (države)", stoji u priopćenju RSF-a.
Potom RSF prepričava glavne izvatke iz Mesićevog govora iz Australije početkom devedesetih godina, dodajući kako je njihovo objavljivanje u Hrvatskoj uzburkalo duhove, te donosi i reakciju Mesića u kojoj on inzistira da se izjava dogodila o specifičnom kontekstu i upućuje na dokaze koji potvrđuju njegovo antifašističko stajalište.
RSF u priopćenju kaže i kako su Družijanić i Rotim objavili zajedničku izjavu za novinare u kojoj izražavaju šokiranost time što su suspendirani.
"Mi smo mislili da smo dobro napravili posao. Sve informacije prikupili smo u skladu s novinarskim standardima", kažu njih dvojica u izjavi.
RSF je međunarodna organizacija sa sjedištem u Parizu koja se na globalnoj razini bori za novinarske slobode, protiv cenzure i svakog oblika pritiska na novinare i medijske djelatnike. Utemeljena je prije 18 godina i danas ima više od stotinu izvjestitelja na svih pet kontinenata.
Ravnateljstvo Hrvatske radiotelevizije (HRT) u ponedjeljak je priopćilo da nikad nije dovelo u pitanje potrebu objavljivanja snimke svojedobnog govora Stjepana Mesića, već način obrade tog priloga, kao i činjenicu da o objavljivanju nije bio obaviješten glavni urednik Informativnog programa HRT-a.
Na taj je način došlo do nepoštivanja Zakona o HRT-u, jer glavni urednik Informativnog programa kao jedini odgovorni za sadržaj i istinitost informacija mora biti informiran o objavljivanju, navodi se u priopćenju glasnogovornika HRT-a Janosa Roemera.
Roemer pojašnjava i da urednici Družijanić, Rotim i Petar Štefanić, koji su sporne priloge objavili u emisijama Dnevnik i Post scriptum, nisu suspendirani, nego da do okončanja postupka utvrđivanja odgovornosti neće uređivati i voditi svoje emisije.
Ravnateljstvo je, kako to nalaže pravilnik i Zakon o HRT-u, zadužilo Etičko povjerenstvo da provjeri jesu li u ovom slučaju poštovani svi elementi profesionalnosti struke, dodaje Roemer.
U priopćenju navodi i da se HRT uvijek odupirao pritiscima sa svih strana, pa tako i ovom prilikom te da je u svojoj uređivačkoj politici uvijek inzistirao na principima otvorenosti, slobode i prava na informiranost javnosti.
Istodobno je Hrvatsko novinarsko društvo (HND) od Ravnateljstva HRT-a i uredništva HTV-a zatražilo da ukinu suspenziju Družijanića, Rotima i Štefanića, a od Programskog vijeća HRT-a da hitno raspravi cijeli slučaj. Programsko vijeće je odmah reagiralo te je za utorak u 12 sati zakazalo sjednicu.
(Hina)