Reporteri BBC-ja stigli su na tajnu lokaciju za obuku u Černihivskoj regiji u Ukrajini, gdje se najnoviji regruti ubrzano pripremaju za borbu kako bi se suprotstavili ruskom napredovanju. U buci strojnica i zapovijedi instruktora, najupečatljiviji detalj je dob novih regruta. Većina njih je u 40-im i 50-im godinama.
Među regrutima sa sijedom kosom je i Rostislav, čija supruga i dvoje djece čekaju kod kuće u Odeskoj regiji. Prije mjesec dana bio je vozač. Sljedećeg mjeseca mogao bi se naći u borbi na ruskom tlu, s obzirom na to da Ukrajina obećava zadržati teritorij koji je zauzela u Kurskoj regiji tijekom prošlomjesečne munjevite ofenzive. "Mislim da je ovo ispravno", kaže Rostislav o operaciji. "Pogledajte koliko dugo su na našoj zemlji. Toliko dugo trpimo, moramo nešto poduzeti. Ne možete samo sjediti dok oni zauzimaju naš teritorij. Što ćemo onda? Hoćemo li postati njihovi robovi?"
Ovaj raspored obuke odražava ubrzani program kroz koji prolaze novi vojnici, dok se Ukrajina pokušava nositi s velikim brojem ruskih vojnika na prvoj crti bojišta. Ministarstvo obrane u Londonu procijenilo je da je u svibnju i lipnju ove godine u Ukrajini bilo 70.000 ruskih žrtava.
Pod žarkim suncem, novi ukrajinski regruti ulaze i izlaze iz američkih oklopnih vozila te otvaraju vatru na neprijateljske položaje. U obližnjoj šumi simuliran je ruski napad na ukrajinske rovove, dok se zvuk granata čuje preko cijele ravnice. Dvije i pol godine nakon početka rata Ukrajina očajnički treba više vojnika te je uvela novi zakon o regrutaciji koji je smanjio dob za obaveznu vojnu službu s 27 na 25 godina. Za žene vojna služba nije obvezna.
VEZANI ČLANCI:
Ova skupina muškaraca nije pogođena novim zakonima. Svi regruti koje su BBC-jevi novinari sreli već su prošli 30 dana osnovne obuke, a danas uče kako njegovati ozlijeđene - kako zbrinuti slomljene kosti, prostrijelne rane i zaustaviti teška krvarenja koristeći medicinsku opremu poslanu iz Ujedinjenog Kraljevstva.
Usprkos povremenim trenucima opuštanja, atmosfera je ozbiljna. Nema bježanja od činjenice da bi hitna medicinska pomoć, koja se sada vježba na tajnoj lokaciji, uskoro mogla biti primijenjena u stvarnosti. Jedan vojnik koji je bio na terenu rekao je da, ako regruti ne steknu dovoljno borbenih vještina, neće biti poslani na prvu crtu bojišta. "Nećemo ih slati u smrt", rekao je odlučno. Međutim, čule su se i pritužbe, osobito od profesionalnih vojnika, da su neiskusni regruti bili poslani na druge fronte bez adekvatne obuke i prerano bačeni u borbu.
Ukrajina se suočava s teškim situacijama na ključnim dijelovima bojišta, osobito oko strateški važnog grada Pokrovska u Donjecku. No, prošlomjesečna ofenziva u Rusiju podigla je moral i dodala novu dimenziju ratu. Međutim, Kijev sada vodi borbu na još jednom frontu, što predstavlja veliki osobni rizik za predsjednika Volodimira Zelenskog. Njegovi generali moraju donijeti teške strateške odluke o tome gdje poslati nove regrute.
Maksim, 30-godišnji građevinski radnik, izgleda najmlađe u grupi. "Moramo trenirati, trenirati i opet trenirati. Što više treniramo, to ćemo više naučiti ovdje. To će nam pomoći na prvoj crti bojišta." Kad ga novinari pitaju gdje će to biti, odgovara: "Spremni smo braniti našu zemlju bilo u Donbasu - ili Kursku", kaže ponosno, ali s nervoznim osmijehom.
FOTO Rusiju 25 godina vodi ovaj čovjek: Zovu ga diktatorom i ratnim zločincem, a privatni život krije kao zmija noge
Ako su pobijene cijele generacije od 18 godina do 40 godina, zar se nebi trebalo postavit pitanje a zbog čega uopće ratujemo? Ljudi više nema, sve manje. Čemu onda? S ove planete nitko nije ponio ništa sa sobom, i nitko nije ovdje na planeti duže od stotinjak godina tako da...