humanitarna katastrofa u Mariupolju

Novinarka koja je izišla iz Mariupolja: To više nije grad. Sravnjen je sa zemljom. Da bi preživjeli, ljudi piju vodu iz lokvi i love golubove

Mariupolj
Foto: Reuters/PIXSELL
1/6
23.03.2022.
u 11:43

U razgovoru s Emeljanovom otkrila je da se, začuđujuće, u trenutku kad je doznala da su Rusi napali Ukrajinu osjećala – mirno. Svoje neobične osjećaje pripisuje činjenici da je do tada većina Ukrajinaca bila u stalnom iščekivanju.

Kada se prije otprilike četiri mjeseca doselila u Mariupolj, novinarka Katerina Jerska bila je uvjerena da će u njemu ostati dugo, potencijalno godinama. Ipak, rat joj je pomrsio planove, ispričala je u intervjuu novinarki Juliji Emeljanovoj iz Krivog Roga.

Jerska svoj život u Mariupolju opisuje kao zanimljiv, ali istodobno monoton, a smatrala je da će joj baš takav biti život – miran. Prije rata nije mogla zamisliti u kakav će joj se kaos život pretvoriti. Ipak, kako radi u medijima, bila je uvjerena da se rat neće izbjeći i da do njega mora doći. Tako je već dugo prije same invazije imala spremnu torbu sa svim bitnim stvarima za bijeg na sigurno.

U razgovoru s Emeljanovom otkrila je da se, začuđujuće, u trenutku kad je doznala da su Rusi napali Ukrajinu osjećala – mirno. Svoje neobične osjećaje pripisuje činjenici da je do tada većina Ukrajinaca bila u stalnom iščekivanju. Kad je invazija konačno započela, napokon je svima bilo jasno što im je činiti – zaštititi Ukrajinu. Tako je i Katerina od novinarke koja piše o kulturi i kulturnim zbivanjima postala volonter.

– Mariupolj je izbrisan s lica zemlje. Mariupolja više nema – nije ni figura ni metafora, grad stvarno više ne postoji – govori novinarka.

Tri su tjedna, opisuje, živjeli bez struje, vode, hrane, potpuno odsječeni od svijeta. Humanitarna katastrofa u punom smislu riječi. Građani ovog uništenog grada vodu piju iz lokvi, a svoje je susjede gledala kako love golubove da bi ih zatim ispekli na logorskoj vatri u dvorištu, opisuje novinarka koja je iz Mariupolja izašla 16. ožujka, dan nakon što je prvi put otvoren humanitarni koridor.

Foto: Reuters/PIXSELL

No ni izlazak iz grada nije bio lak. Iako ruska vojska tvrdi da u Ukrajini uništava samo vojnu infrastrukturu, Jerska je živi svjedok da su za vrijeme njihove evakuacije ruske trupe pucale na njihovo vozilo. Civilno vozilo, naglašava. Tako je stradala 12.godišnja djevojčica koja je bila s njima, a trenutačno se nalazi u bolnici.

– Mariupolj se ne može nazvati ni ostacima grada jer se taj grad ne može više obnoviti. Eventualno se može izgraditi novi grad na njegovu mjestu – kaže novinarka koja se nada da će se herojski grad Mariupolj zauvijek pamtiti kao grad-heroj jer, kako kaže – on još uvijek herojski pruža otpor i još nije pao.

VIDEO U centru Mikolajiva bombardiran je hotel

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije