Kada Rusija provodi operacije, provodi nuklearne vježbe i izdaje prijeteće izjave kako bi ograničila reakciju Zapada. Invazija na Ukrajinu nije bila iznimka; "posebna vojna operacija" imala je nuklearnu komponentu od samog početka, stav je stručnjaka za rusku sigurnosnu politiku i profesor izraelskog Sveučilišta Reichman Dmitrij Adamski, koji je članak objavio u Foreign Affairs. Adamski u tom tekstu analizira normalizaciju nuklarnog oružja u Rusiji, kojim se Kremlj ponosno dići.
- Kada je Rusija pokrenula napad, učinila je to ubrzo nakon testiranja svojih nuklearnih sustava u vježbi. Putin je u svom ratnom govoru u jutro invazije izrekao nuklearne prijetnje. Tjedan dana nakon rata, Moskva je objavila da stavlja svoje nuklearne snage "na poseban način borbene dužnosti". I u mjesecima nakon toga, u više je navrata prijetila da će upotrijebiti svoje oružje ako Zapad prijeđe razne ''crvene linije''. Zapadni kreatori politike slegli su ramenima prijetnje Kremlja kao blefove, ali su ih odvratili od intervencije na određene načine i oblike - mišljenja je stručnjak.
Stručnjak je mišljenja kako Rusija navodno razvija koncept naziva ''operacija snaga strateškog odvraćanja'', čime bi se uspostavila nova organizacija koja će provoditi planiranje, izvršenje i procjenu operacija odvraćanja. Prema teoriji odvraćanja koju navodi Adamski, prijetnje nuklearnim oružjem sprječavaju suprotnu stranu na upotrebu tog istog oružja.
>> VIDEO Zelenski stigao na sastanak G7 u Hirošimi
Adamski također navodi kako se ovi trendovi pojačavaju te utječu na ponašanje Rusije u budućnosti, dodajući kako se u posljednjih godinu i pol dana Rusija još više oslonila na nuklearni arsenal zemlje. - U međuvremenu, čini se da je ruskoj javnosti postalo ugodnije s idejom korištenja atomskog oružja. Razmjeri i izvori javne erozije nuklearnog tabua nisu jasni. Oni mogu biti prirodni odraz ratne radikalizacije i opće percepcije rata u egzistencijalno-mesijanskom smislu. Alternativno, Kremlj je možda odobrio ovu nuklearnu normalizaciju kao pokušaj da poboljša zveckanje oružjem i vrati prisilni ugled Moskve, pogotovo zato što je Kremlj sve više uznemiren zapadnim sklonost odbacivanju nuklearne signalizacije. Ali bez obzira na uzrok, ovo novo nuklearno normalno može rezultirati začaranim krugom. To bi moglo utrti lakši put ruskom vrhovnom zapovjedništvu da se uključi u više savijanja nuklearnih mišića, a to bi moglo natjerati javnost da tolerira, a možda čak i ohrabri, asertivne nuklearne gambite Kremlja - mišljenja je stručnjak Adamski.
VEZANI ČLANCI:
- Članci pokazuju da je glavna briga ruskog nuklearnog establišmenta američki "brzi globalni napad" koji odrubljuje glavu vrhovnom zapovjedništvu ruske vojske i poništava njezin kapacitet nuklearne odmazde. Ruski izvori pretpostavljaju da će za postizanje tih ciljeva Sjedinjene Države koristiti nenuklearna ofenzivna i obrambena sredstva, jer Washington nastoji - prema ruskoj percepciji - "de-militarizirati" i "de-suverenu Rusiju", a zatim iskoristiti "teritorijalne, prirodne, industrijske i ljudske resurse" zemlje - zaključio je.
Niko nije ”ugrozen” pod romansko-germanskom vlascu, samo treba slusati, i slusati, i vjerovati, jer inace sablja sijece.