Pobjednik austrijskih izbora

Novom koalicijom Kurz ruši načelo 'proporza'

Alexander Van der Bellen i  Sebastian Kurz
Foto: Reuters/PIXSELL
1/5
20.10.2017.
u 06:45

“Proporz” je naziv za austrijski sustav vladavine i prešutne suradnje dviju najvećih stranaka koji je na snazi već sedam desetljeća

Pobjednik austrijskih izbora Sebastian Kurz trebao bi danas od predsjednika Alexandera Van der Bellena dobiti mandat za sastavljanje nove vlade, a prema signalima koji posljednjih dana stižu iz Kurzove blizine, najvjerojatniji koalicijski partner biti će mu krajnje desna Slobodarska stranka (FPÖ).

Austrijska lustracija

No, iako je predizborna kampanja temeljena dobrim dijelom na pitanju smanjenja broja migranata, antiislamizaciji pa i ograničenju broja radnika iz istočnih članica Europske unije, Austrijanci su Kurza birali i zbog najava smanjenja poreza i nameta, ali i promjene paradigme “proporza” koja je sedam desetljeća na vlasti održavala dvije velike stranke, ÖVP (narodnjake) i SPÖ (socijaldemokrate). Ono što je nakon Drugog svjetskog rata nastalo kao garancija mira i stabilnosti, brzo se pretvorilo u foteljaštvo i korupciju i Austrijanci su očito odlučili krenuti novim smjerom.

- Već od ranih šezdesetih načelo “proporza” počelo se pretvarati u jamstvo pozicija za članove dviju najvećih stranaka nevezano za to tko je na izborima osvojio vlast jer je osnova načela da tko god osvoji većinu, proporcionalno glasovima i „oporba“ sudjeluje u vlasti i podjeli kvota. “Proporz” se javno počeo nazivati politikom stranačke knjižice a Bo Rothstein, švedski istraživač korupcije, rekao je da je Austrija načelom “proporza” legalizirala korupciju. Desetljećima u Austriji eksplodiraju korupcijske afere vezane uz politički utjecaj, ali upravo konsenzusom dviju stranaka budu utišane i pometene pod tepih. Načelo “proporza” kao velike koalicije, u početku jamac razvoja Austrije, nakon sedam desetljeća postalo je njezin uteg u toj mjeri da ga neki poistovjećuju s postojanjem “državnog socijalizma ili korporatizma” i zazivaju austrijsku lustraciju. Sam sustav se vrlo slikovito prikazuje u tome da je od početka podjele sfera utjecaja ÖVP imao čelnike gospodarske i poljoprivredne komore, a SPÖ čelnike radničke komore i saveza sindikata. Na toj podjeli i danas funkcionira austrijsko socijalno partnerstvo koje je samo prividno i jasno je politički dirigirano. Prošlost Austrije posljednih je desetljeća oslikana aferom Bawag, Hypo, aferom Grasser sve do Gusenbauera koji je cjeli život proveo kao zaposlenik SPÖ-a i politički je nominiran u Radničku komoru, a nakon političke karijere pojavio se u ogromnim poduzetničkim pothvatima kapitalizirajući svoje veze i strukture moći u Austriji - objašnjava za Večernji list Denis Čupić, predsjednik Udruge developera pri HUP-u i dobar poznavatelj austrijskoga gospodarstva.

Afere gurane pod tepih

Promjena je nastala kada je Sebastian Kurz odlučio promijeniti stvar unutar samog ÖVP-a, pri čemu je naišao na veliki otpor starijih članova stranke, no većina ga je ipak podržala, kao i srednji sloj građanstva, koji sad očekuju da najavljeno provede u djelo.   

Komentara 8

Avatar Observer
Observer
10:29 20.10.2017.

Ljevicari su vec dobrim dijelom unistili tradiciju i stare vrijednosti Austrije pa mladom Sebastianu nece biti lako. A protiv sebe imat ce i gazde u Bruxelessu.

Avatar nisam_robot
nisam_robot
12:21 20.10.2017.

nije moguce i u Austriji korupcija. A nama se godinama od austrijskih i regionalnih medija propagira da smo mi jedina koruptna zemlja i da trebamo svi izseliti u "postene zemlje" kao Austriju i Njemacku.

SN
Snowman
11:24 20.10.2017.

a koju zemlju ljevicari nisu unistili ? Tek kad je narodu "dosta" onda biraju koservativne .

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije