Američki predsjednik Barack Obama ostao je bez podrške za svoju intervenciju u Siriji u Predstavničkom domu američkog Kongresa, tvrde američki mediji na temelju procjena i razgovora sa zastupnicima. Zašto kongresnici okreću leđa predsjedniku? Ponajprije, riječ je o intervenciji kojoj se većina Amerikanaca protivi pa bi podrška bila nepopularan potez, a tu je i priča o Iraku, za koji je Bush mlađi prije 11 godina tražio podršku tvrdeći da Sadam Husein ima oružje masovnog uništenja te da će intervencija biti brza i jeftina. Pokazalo se da nijedna od tih tvrdnji nije bila istinita, piše Huffington Post. Sjećanje na Irak visi kao olujni oblak nad pričom o Siriji i izaziva oprez u zastupnicima kakvog nije bilo 2002. godine, piše Think Progress. Zato su mišljenje o vojnoj intervenciji većinom promijenili i oni zastupnici koji su prije 11 godina podržali Bushov udar na Sadama. Tako je, prema novinarskim izračunima, zasad samo 49 od 435 zastupnika u Predstavničkom domu odlučno podržati Obamu.
Ni Kerry nije pomogao
Za podršku šefu nisu se svojim govorima uspjeli izboriti ni najbliži suradnici američkog predsjednika, državni tajnik John Kerry i ministar obrane Chuck Hagel. Hoće li sve preokrenuti moguće obraćanje Obame narodu iz Ovalnog ureda, što je Kerry najavio? No dosad Obama nije uvjerio narod da zna što će i kako činiti, da ima jasan cilj i način kako ga postići. John Kerry pokušao je uvjeriti Amerikance da je pobunjena oporba u Siriji umjerena iako i oni sami govore o infiltriranju Al-Qa'ide, a na to je oštro, ne birajući riječi, reagirao ruski predsjednik Vladimir Putin: Kerry laže i zna da laže.
Rusi se pozivaju na pravo
Obama ne prolazi dobro ni na međunarodnom planu, no nastoji to promijeniti na sastanku najmoćnijih zemalja G20, iako BBC navodi da ga snažno podržavaju Francuska, Turska, Kanada i Velika Britanija. Naravno, protivljenje Rusije nije nikakvo iznenađenje pa ni izjava iz ruskih redova da bi udar na Siriju "zabio čavao u lijes međunarodnog prava", kao da su upravo Rusi pravi akteri za pozivanje na pravo, domaće ili međunarodno. Protiv intervencije izjasnio se nakon pape Franje i glavni tajnik UN-a Ban Ki-moon nazvavši je nepromišljenom. – Takva bi intervencija mogla dovesti do još većeg nasilja među različitim grupama – rekao je prvi čovjek Ujedinjenih naroda. Kako bilo, čini se da je prvi dojam koji su ostavili strašni izvještaji iz Damaska izblijedio, Assad pak pregrupira snage pa se ispostavilo da je u pravu Martin Dempsey, šef američkih oružanih snaga, koji je rekao da će odgoda omogućiti pripremu režima za napad.
>>Putin: Ne slažem se s Obamom, Obama: Većina nam vjeruje
>>Čelnik predstavničkog doma Kongresa odbio susret s Rusima