Izraelski premijer Benjamin Netanyahu izjavio je u ponedjeljak, nakon razgovora s američkim predsjednikom Barackom Obamom u Washingtonu, da je odmah spreman za mirovne pregovore s Palestincima ako oni priznaju Izrael kao židovsku državu.
"Ja želim odmah ponovo pokrenuti mirovne pregovore s Palestincima i proširiti taj krug na druge kako bi postigli mir s cijelim arapskim svijetom", rekao je Netanyahu u obraćanju novinarima u Ovalnom uredu Bijele kuće.
"Spremni smo učiniti svoj dio, i nadamo se da će i Palestinci učiniti svoj dio. Ako pokrenemo pregovore, kao što planiramo, Palestinci će morati priznati Izrael kao židovsku državu", dodao je Netanyahu.
On je izrazio potporu samoupravi za Palestince, ali nije spominjao stvaranje palestinske države, koje podupiru SAD i arapske zemlje, što je sukladno njegovim dosadašnjim izjavama. "Mi ne želimo vladati Palestincima, želimo živjeti u miru s njima, i da oni vladaju sami, ali bez nekih ovlasti koje bi ugrožavale sigurnost Izraela", kazao je.
Američki predsjednik Obama pozvao je Izraelce i Palestince da "iskoriste sadašnju izvanrednu priliku za postizanje mira na Bliskom istoku", ističući kako je s Netanyahuom razgovarao o ponovnom pokretanju "ozbiljnih pregovora" između Izraela i Palestinaca.
Obama je ponovio potporu mirovnom rješenju s dvije države, odnosno stvaranju palestinske države, ističući kako Palestinci moraju učiniti svoje da zajamče priznanje i sigurnost Izraela, ali da i Izrael mora poštivati obveze preuzete 2003. u smjernicama za mir, te zaustaviti izgradnju židovskih naselja na okupiranom teritoriju.
"Izgradnja naselja mora se zaustaviti", rekao je Obama, ističući kako vjeruje da je "u interesu ne samo Palestinaca već i Izraelaca i SAD-a, te međunarodne zajednice u cjelini da se postigne rješenje s dvije države". U obraćanju novinarima Netanyahu je glavni naglasak stavio na opasnost od nuklearnog naoružavanja Irana.
"Ako Iran pribavi nuklearno oružje to je opasnost ne samo za Izrael, s čijim uništenjem Teheran otvoreno prijeti, nego i za SAD i za sve arapske režime na Bliskom istoku", rekao je Netanyahu.
Kada bi se Iran nuklearno naoružao, to bi značilo da stavlja "teroriste pod nuklearni kišobran, a možda i da im je dao nuklearno oružje", kazao je.
On je izrazio priznanje "čvrstoj predanosti Baracka Obama da osigura da Iran ne razvije nuklearne kapacitete" kao i njegovoj izjavi da "sve opcije ostaju otvorene".
Obama je rekao kako "čvrsto vjeruje da je u interesu ne samo Izraela, SAD-a i međunarodne zajednice već i samog Irana", da ne dođe do njegovog nuklearnog naoružavanja jer bi to pokrenulo utrku u nuklearnom naoružavanju u regiji.
On je izrazio nadu da će ubrzo nakon izbora, zakazanih za 12. lipnja u Iranu, doći do "ozbiljnog procesa pregovora prvo između skupine P5+1 i Irana, a potom moguće i dodatnih izravnih pregovora SAD-a i Irana".
"Promišljeni pregovori s Iranom neće biti izgovor za nedjelovanje", rekao je Obama, dodajući kako je važno da ti pregovori imaju "jasan program", ali da se neće "zauvijek pregovarati" i time dopuštati Iranu da nastavlja razvoj svog nuklearnog programa.
Izrazio je očekivanje da će se do kraja ove godine moći "prilično dobro ocijeniti da li se pregovori kreću u pravom smjeru te ostvaruju li uključene strane napredak i približavaju li stajališta".
Obama je najavio kako bi u slučaju izostanka takvog razvoja, međunarodna zajednica razmotrila uvođenje puno oštrijih sankcija Iranu, no nije uporabio frazu o "ostavljanju svih opcija otvorenim" koja uključuje i mogućnost vojnog rješenja.
Netanyahu će se u ponedjeljak navečer sastati s američkom državnom tajnicom Hillary Clinton, a u utorak s demokratskim i republikanskim čelnicima Kongresa.
(Hina)