"Može se reći da Glina predstavlja, nakon Ustavne odluke Sabora o samostalnosti i suverenosti Republike Hrvatske, točku početka i točku završetka obrambenog Domovinskog rata." - rekao je u utorak ministar unutarnjih poslova Davor Božinović na 27. obljetnici napada na policijsku postaju u Glini.
Policijska postaja u Glini napadnuta je u zoru, 26. lipnja 1991. godine, samo dan nakon što je proglašena samostalnost i neovisnost Republike Hrvatske. U napadu je poginuo tada 20-godišnji pričuvni policajac Tomislav Rom, a nekoliko njegovih kolega je ranjeno.
Nakon četverosatnog otpora nad daleko nadmoćnijim neprijateljem, 16 je policajaca iz policijske postaje odvedeno u kninski zatvor gdje su 52 dana proveli u zarobljeništvu. Zatvorom je tada upravljao zloglasni kapetan Dragan, koji je, između ostalog, i zbog maltretiranja glinskih branitelja osuđen na 15 godina zatvora.
Policijska je postaja ubrzo ponovo oslobođena od stranke pripadnika ATJ Lučko, koji su tada također imali nekoliko ranjenih pripadnika te je, zajedno s dijelom grada Gline, držana pod hrvatskom kontrolom sve do 27. srpnja kada se hrvatske snage, zajedno s civilima sklanjaju na desnu obalu rijeke Gline. Konačni pad ovih krajeva usliejdit će 30. rujna te godine.
Od tog lipnja pa do oslobođenja u Oluji 6. kolovoza navečer, u Domovinskom ratu je poginulo ukupno 396 Glinjana, među kojima je 78 hrvatskih branitelja. Nestalima se još uvijek vode 140 Glinjana i Glinjanki.
Trebali su dovesti kepten Dragana u lancima...pa ga trulim jajima gađati:)))