Od 21. rujna 1991. legalna gradska vlast više nije upravljala Petrinjom, Hrvati su protjerani mržnjom i oružjem, uslijedile su četiri godine okupacije s teškim danima progonstva, sve do Oluje u kolovozu 1995. Na 22. obljetnicu sjećanja pada Petrinje večeras je predstavljen Petrinjski žrtvoslovni leksikon Domovinskog rata, sa 480 stranica životopisa, fotografija i niza ostalih podataka o 579 poginulih, nestalih i ubijenih osoba. Među njima je 143 branitelja s područja Petrinje, 116 iz drugih krajeva Hrvatske, 23 iz obitelji useljenih Hrvata iz BiH i Vojvodine, 318 civila iz Petrinje, te 34 usmrćene osobe od minsko eksplozivnih sredstava. Nakladnici su udruge djece, dragovoljaca, veterana, roditelja i udovica hrvatskih branitelja, HVIDR-a i Matica hrvatske Petrinje, a autori Ivan Horvatić i Vladimir Krpan.
– Popis žrtava nije konačan, jer se, na žalost, 18 godina od završetka rata još uvijek traga za stotinu nestalih civila i branitelja- kazali su autori, uz poziv da im se dostavi svaki novi podatak o nepoznatim žrtvama Domovinskog rata. Na predstavljanju su također govorili glavni urednik izdanja dr. sc. Ivica Golec, povjerenik za martirologij Sisačke biskupije dr. sc. Mile Marinčić i prebendar Prvostolne crkve zagrebačke dr. sc. Zvonimir Kurečić.
Prvi primjerak leksikona ovaj tjedan uručen je predsjedniku RH dr. sc. Ivi Josipoviću tijekom boravka u Petrinji, a večerašnjem predstavljanju prethodila je misa zadušnica u župnoj crkvi Sv. Lovre, koju je vodio upravitelj Josip Samaržija i propovijedao trajni đakon Vjekoslav Uvalić. Na promociji je izvedbom himne Lijepa naša i kratkim programom sudjelovao mješoviti pjevački zbor HPD Slavulj, uz drigenta Josipa degl\' Ivellia.
>>Na ulicu će 42 radnika bivšeg Finela Petrinja