Državni inspektorat

Objavljeni rezultati nadzora neopravdanog povećanja cijena, četiri trgovačka lanca u prekršaju

Najavljeno smanjenje PDV-a na brojne proizvode i usluge, hranu, plin, higijenske uloške...
Foto: Goran Kovacic/PIXSELL
1/2
26.01.2023.
u 11:13

Državni inspektorat obavio je 1.458 nadzora, a kod 70 posto subjekata kod kojih je utvrđeno neopravdano povećanje cijena, one su nakon ili tijekom nadzora vraćene na razinu od 31. prosinca 2022. godine. U provedenim je nadzorima kod četiri trgovačka lanca utvrđeno neopravdano povećanje maloprodajnih cijena za deset proizvoda.

Državni inspektorat objavio je danas nove nalaze o neopravdanim poskupljenjima nakon uvođenja eura u Hrvatskoj. Inspekcije Državnog inspektorata nastavit će obavljati nadzore kojima je cilj zaštita prava potrošača. Od 5. siječnja do jučer, 25. siječnja, tržišna i turistička inspekcija obavile su ukupno 1.458 nadzora. U njima je u 305 nadzora utvrđeno neopravdano povećanja cijena nakon 31. prosinca 2022. Utvrđivanje činjenica o eventualnom neopravdanom povećanju cijena u tijeku je u još 211 inspekcijskih nadzora. 

U do sada završenim nadzorima utvrđeno je neopravdano povećanje cijena nakon 31. prosinca 2022. godine kod 24,5 posto subjekata. Zanimljivo je istaknuti da je 70 posto nadziranih subjekata kod kojih je utvrđeno povećanje cijena, tijekom ili nakon nadzora vratilo maloprodajne cijene na one koje su bile 31. prosinca 2022. godine. 

'Ove brojke jasno nam pokazuju kako su inspekcijski nadzori Državnog inspektorata te mjere koja je Vlada donijela u cilju zaštite prava potrošača, urodile plodom', rekao je Andrija Mikulić, glavni državni inspektor komentirajući dosadašnji tijek i rezultate nadzora.

Od ukupnog broja obavljenih nadzora (1.458) nad pružateljima usluga obavljeno je 382 inspekcijska nadzora, 328 nadzora u trgovini na malo, 108 inspekcijski nadzor u trgovini na malo pekarskim proizvodima te 640 nadzora ugostiteljske djelatnosti. Prema preliminarnim podatcima prosječno povećanje cijena za nadzirane usluge je do 30 % dok je povećanje cijena u trgovini na malo pekarskim proizvodima, prosječno, 15 %.

Komparativnom analizom "novih", viših cijena pojedinih ugostiteljskih usluga te "starih", nižih cijena utvrđeno je povećanje cijena pojedinih ugostiteljskih usluga do 10 %, a iznimno u pojedinim ovotjednim inspekcijskim nadzorima povećanje cijena pojedinih ugostiteljskih usluga do 29 %. U pogledu cijena u djelatnosti trgovine na malo utvrđeno je prosječno neopravdano povećanje za pojedine kontrolirane proizvode do 17 % nakon 31. prosinca 2022. godine primjerice za mlijeko, pileće meso i pivo.

'Naglašavamo kako je okončan i značajan broj inspekcijskih nadzora u trgovini na malo u trgovačkim lancima. U 19 trgovačkih lanaca tržišna inspekcija obavila je 93 nadzora', objavili su iz inspektorata. Do sada je kod četiri trgovačka lanca utvrđeno neopravdano povećanje maloprodajnih cijena za deset proizvoda; hrana za mačke (29,18 %), kakao napitak 800 g (18,91 %), suhomesnati proizvod pečenica (20,52 %), kiseli krastavci (9 %), hrana za pse (38 %), čokolada za kuhanje (13 %), jogurt tekući (24,47 %), maslac (19,87 %) i keks (41,24 %). Još uvijek traje nadzor kod nekoliko trgovačkih lanaca.

U tijeku je i izricanje kazni prema svim poslovnim subjektima koji su neopravdano povećali cijene. Zaključno s 25. siječnja 2023. godine, u okončanim inspekcijskim nadzorima izrečene su ukupno 272 novčane kazne, u ukupnom iznosu od 457.357,96 € ( 3.445.963,55 HRK).

Komentara 3

DU
Deleted user
11:27 26.01.2023.

Dajte objavite popis onih koji su spustili cijene.

DU
Deleted user
11:53 26.01.2023.

Ovo su bezočne LAŽI koje u Hrvatskoj slušamo i čitamo svaki dan .Tko u ovo vjeruje nema mozga!!!!

ST
stefj
11:46 26.01.2023.

Treba detaljan popis, to su ovi "bedasti" koji nisu poskupili 30. 12. već 1.1. i time prekršili zakon... 1500 nadzora za 20 dana? Ima preko 200 inspektora u financijskoj, još dodati ostale i carinsku službu, to je manje od jedne inspekcije dnevno. I ako idu po dvoje, kao policajci, opet je manje od jedan nadzor dnevno... Praćenje cijena i objavljivanje podataka je zadatak udruga, a ne vlade. Do sada nemamo niti jednu obavijest od tih udruga prema građanima, pitanje je zašto ih plaćamo tolike novce. Praćenje kretanja cijena je jedan od osnovnih zadataka prilikom zaštite građana, prijava kartela i sl. Ma te udruge su čista nula, žderači proračuna... Više je napravio jedan portal, prenoseći uglavnom podatke s društvenih mreža, nego sve udruge zajedno... I treba svaki dan prozivati poimence trgovački lanac, proizvođača, distributera. Jedino tako se može vršiti pritisak na iste i upozoravati građane čega se moraju kloniti i što izbjegavati. Pa i pod rizikom tužbe od istih...

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije