Gdje je Hrvatska?

Očekuju li nas strože mjere zbog omikron soja? Italija ima najstrože, Švedska najblaže

FILE PHOTO: Public order office and police check coronavirus measures in Pirna
Foto: MATTHIAS RIETSCHEL
1/4
28.11.2021.
u 19:58

Čak i kad cijepljenje ne zaštiti od zaraze, cijepljeni imaju blaže simptome nego osobe koje nemaju nikakav imunitet

Italija ima najstrože protuepidemijske mjere u Europskoj uniji, prema indeksu strogosti koji objavljuje Sveučilište Oxford. Italija na ljestvici do sto ima indeks 71, na drugom je mjestu Francuska sa 66, a na trećem Austrija s 59.

Najlabavije mjere imaju Mađarska i Švedska, s indeksom 19.

Gdje je Hrvatska?

Iako se prema gunđanju prosvjednika čini da smo negdje pri vrhu, činjenica je da je Hrvatska na popisu država EU koje su dostavile podatke na 19 mjestu, s indeksom 35. A pojavio se i novi soj omikron s 32 mutacije na koji će države morati također reagirati, a prve informacije zasad nisu ohrabrujuće.

Najbolja situacija na Cipru Strože mjere od nas imaju svi osim Slovačke, Finske i Švedske. Danska je pet mjesta iznad Hrvatske s indeksom strogosti 44. Prema kumulativnim podacima o broju umrlih na milijun stanovnika od početka pandemije, najporazniji rezultat, prema analizi Sveučilišta Johns Hopkins, ima Bugarska, 4044 umrlih na milijun stanovnika.

Slijede Mađarska s 3498, Češka s 3032, Rumunjska s 2918 i Hrvatska na petom mjestu s 2589. Na dnu te crne liste je Finska s 234, Danska s 490 i Cipar sa 659. Prema sedmodnevnom broju preminulih zaraženih osoba Bugarska je također prva s 18,7 umrlih na milijun, a na drugom je mjestu Hrvatska s 15,9. Najbolja je situacija na Cipru, u Španjolskoj, Luksemburgu, Švedskoj, Francuskoj i Italiji. Bugarska, Latvija i Hrvatska najgore su prema dozama cjepiva raspoređenima na stotinu stanovnika, a najbolju procijepljenost ima Malta.

Luka Čičin-Šain, virusni imunolog u Centru za infektološka istraživanja u njemačkom Braunschweigu, kaže da strogoća mjera i broj mrtvih mogu korelirati na razne načine. Važnije je, smatra, pitanje kad su te mjere stupile na snagu.

– S jedne strane, vidimo da je u zemljama koje su dosljedno poduzimale adekvatne mjere čim bi brojevi inficiranih krenuli prema gore, npr. na Novom Zelandu, u Kini ili Koreji, broj mrtvih bio i ostao vrlo nizak. S druge strane, vidimo da su neke zemlje, koje bi krenule s vrlo strogim mjerama tek kada je broj zaraženih već bio jako visok, a u koje se ubrajaju na primjer Austrija, Njemačka ili Hrvatska, imale i puno mrtvih i stroge mjere. Očito je da situacija nije ista, iako će poneki prepredeni manipulatori tvrditi da je iskustvo ovih potonjih dokaz da mjere ne djeluju. Puno je bitnije pitanje kada su stroge mjere uvedene. Je li se to dogodilo dok je incidencija bila negdje na stotinjak inficiranih tjedno na milijun stanovnika ili kad su te brojke bile stoput veće? Situaciju dodatno komplicira to što su iste zemlje drukčije reagirale u raznim valovima. U prvom valu su i Njemačka i Hrvatska uvele vrlo stroge mjere vrlo rano, a broj mrtvih je bio nizak. U drugom valu uvedene su stroge mjere, ali prekasno, pa je broj mrtvih bio visok. U četvrtome je mutirani virus zarazniji i brže se širi, a mjere su uvedene puno prekasno jer su se političari uzdali u cjepivo, a zemlje nisu dosegnule stopu procijepljenosti koja je potrebna za usporavanje virusa – smatra Čičin-Šain.

Foto: KAI PFAFFENBACH

U Njemačkoj su, napominje, službe posve podbacile s reakcijama na epidemiološku situaciju jer je došlo do vakuuma odgovornosti zadnjih dva mjeseca zbog dogovora o koalicijama, a CDU kao stranka na vlasti bila je tek vršitelj dužnost i nije poduzimala potrebne mjere dok se stvari posve nisu otele kontroli.

COVID potvrde na radnom mjestu tek sada se uvode, a na učinak će trebati pričekati neko vrijeme. U Hrvatskoj se stvari isto mijenjaju, ali nije jasno je li to dovoljno brzo s obzirom na visok postotak pozitivnih na testiranjima – ističe Čičin-Šain.

Molekularni biolog Nenad Ban ističe da postoji vrlo jasna poveznica između stope društvenih kontakata i širenja bolesti.

Danska oprezna

– Tako su se na primjer distanciranje i karantena koristili već u 14. stoljeću kada se Europom širila kuga, a vjerojatno i mnogo ranije. Dakle, mjere društvenog distanciranja i preporuke da se koriste maske bez sumnje će pomoći i smanjiti širenje virusa, broj oboljelih i umrlih, no samo budu li se ljudi pridržavali preporuka i zakonski propisanih mjera. To se moglo vidjeti i iz statistika smrtnosti od COVID-19 kada su se usporedile zemlje slične geografske lokacije i ekonomske baze prije nego što je cijepljenje bilo dostupno. Švedska ima tri do pet puta veću smrtnost od COVID-19 nego na primjer Norveška, Danska ili Finska, zemlje koje su se opreznije odnosile s pandemijom. Cijepljenje ima sličan efekt i smanjuje mogućnost da se bolest prenese. Čak i u slučaju kad cijepljenje ne zaštiti osobu od toga da se zarazi koronavirusom, cijepljene osobe uglavnom imaju mnogo blaže simptome nego što je slučaj s osobama koje nemaju nikakav imunitet – ističe Ban.

COVID potvrda i za restorane i kafiće

Italija zbog rasta broja zaraženih i dalje pooštrava mjere. Vlada je odobrila uredbu po kojoj će se pravila koja zahtijevaju dokaz o cijepljenju ili oporavku od 6. prosinca primjenjivati u većem dijelu javnog života, uključujući ulazak u kafiće i restorane. Mađarska koja ima najliberalnije mjere imala je u petak 11.800 novozaraženih, pa sad ima više od 172.000 aktivnih slučajeva. Od početka pandemije u toj je državi preminulo 33.800 zaraženih osoba. Pitanje je hoće li novi soj omikron, koji je zabrinuo Svjetsku zdravstvenu organizaciju, dovesti do strožih mjera.

Pojavio se novi soj što znamo o njemu?

NOVI SOJ KORONAVIRUSA DOBIO JE NAZIV OMIKRON, i još nije poznato hoće li biti zarazniji od svog prethodnika delte koji je i dalje dominantan diljem svijeta. Kao i sa sojevima otkrivenima dosad, znanstvenicima će trebati neko vrijeme da dođu do odgovora hoće li omikron preuzeti primat od delte. Ovo je ono što se zasad zna. Krenuo iz Južne Aktike Prvi slučaj novog soja prijavljen je 24. studenog u Republici Južnoj Africi, a potom je otkriven u Bocvani, Izraelu, Hong Kongu, Velikoj Britaniji, Belgiji, Češkoj i Njemačkoj.

IMA 32 MUTACIJE

Omikron kao nova varijantu virusa SARS-CoV2 potencijalno se smatra opasnijom jer ima gotovo dvostruko više mutacija od delta varijante. Mutacije su uobičajene, ali ne u tako velikom broju. Varijantu B.1.1.529, nazvanu omikron, Svjetska zdravstvena organizacija proglasila je varijantom koja izaziva zabrinutost, i uvrštena je u istu kategoriju kao i varijanta delta.

- Varijanta B 1.1.529 ima više od 30 mutacija samo na spike proteinu. Ako se na te mutacije gleda kao na novu mogućnost povećane zaraznosti i transmisivnosti, što virusu donosi veću sposobnost obilaženja imuniteta, kako onog od cijepljenja tako i stečenog preboljenjem, onda se radi o vrlo složenoj varijanti s mutacijama koje nisu ranije zabilježene pa je teško definitivno predvidjeti implikacije na tijek pandemije i imunitet.

NOVA VARIJANTA

koronavirusa najčešće je nađena kod mlađih u dobi od 18 do 34 godina. U tim dobnim skupinama zabilježena je i najniža stopa cijepljenja u Republici Južnoj Africi. Pojava omikron varijante je podsjetnik da je pandemija daleko od kraja i treba se cijepiti, kažu u HZJZ-u.

CJEPIVA NUDE VISOKU RAZINU ZAŠTITE

Stručnjaci vjeruju da će cjepiva i dalje nuditi visoku razinu zaštite od teške kliničke slike koja dovodi do hospitalizacija i smrtnog ishoda, pa pozivaju građane na cijepljenje. Proizvođači cjepiva iznijeli su stav da će moći brzo prilagoditi svoja cjepiva prema varijanti omikron. No, važno se i dalje pridržavati pranja ruku, fizičke distance i nošenja maske

Komentara 55

MM
Marljivi mrav
20:36 28.11.2021.

Zašto vam Švedska nije uzor???

DU
Deleted user
20:39 28.11.2021.

Irska 96% cjepljeni 4 % su krivi za ponovno moguće zatvaranja????

DU
Deleted user
20:20 28.11.2021.

Čak i kad cijepljenje ne zaštiti od zaraze, cijepljeni imaju blaže simptome nego osobe koje nemaju nikakav imunitet.Kakvo degradiranje cjepljenja. Ako je cijepivo onda treba da stiti od zaraze.Ako nije bacaj ga. Problem sa omikronom je da je on punoo blazi soj i prijeti da istisne deltu a samim time i potrebu za cijepljenjem.O kovid potvrdama nesmijemo niti razmisljati.Nepustajte omikron u drzavu jer ce unistiti koronu i sve nase napore.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije